Wystawę będzie można obejrzeć do 8 listopada, w poniedziałki w godz. 8 – 15.30, od wtorku do piątku w godz. 8 – 18 oraz w weekendy w godz. 10 – 18.
Leszek Kuchniak
Rzeszowianin urodzony w Żarach koło Żagania. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Jarosławiu. Absolwent rzeźby na krakowskiej ASP w pracowni prof. Bandury. Następnie słuchacz Studium Scenografii na tej samej uczelni u prof. Majewskiego.
Uprawia rzeźbę (kameralną, plenerową), malarstwo, rysunek (również satyryczny). Autor realizacji scenograficznych w Rzeszowie i Tarnowie (na przykład „Kolędziołki” w reż. H. Rozena w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, „Opowieści rzeszowskie” w Teatrze Maska w Rzeszowie). Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji (na przykład okładka książki „Brzytwy kata Salingera” J. Fąfary), plakatów imprez kulturalnych (na przykład Święto Paniagi w Rzeszowie).
Dotychczas wziął udział w około 120 wystawach zbiorowych i ponad stu indywidualnych w kraju i zagranicą, między innymi w Limburgu (Holandia 1990), Boca Raton i New Yersey (USA 1995), w Brukseli (2009), Lamii (Grecja 2010), Art galery – New York (2016), BWA Rzeszów, BWA Tarnów, BWA Kraków, Galeria Główna u Attavantich (Jarosław 2015), Muzeum Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (2016).
Uczestnik plenerów malarskich i rzeźbiarskich w kraju i zagranicą.
Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: na przykład nagroda prezydenta miasta Rzeszowa, wielokrotny laureat nagrody dyrektora ZSP w Rzeszowie, kilkakrotny laureat nagrody dyrektora BWA Rzeszów, laureat wielu konkursów branżowych, na przykład Obraz, grafika, rzeźba roku w BWA Rzeszów, Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc. Odznaczony orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Sztuki w 2010 roku oraz brązowym medalem Gloria Artis w 2015 roku.
Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą oraz w galeriach i centrach sztuki.
Napisz komentarz
Komentarze