Wzrost zawartości wilgoci w dolnej troposferze w połączeniu z obecnością inwersji temperatury sprawi, że w ciągu dnia będziemy mieli do czynienia z dużym podinwersyjnym zachmurzeniem.
Ponadto w ciągu dnia mogą pojawić się słabe opady, czemu będzie sprzyjać właśnie podwyższona zawartość wilgoci. Przeważnie będzie to deszcz, zwłaszcza w północnej części powiatu. Największa szansa na słaby opad będzie w drugiej części dnia.
Temperatura maksymalna osiągnie granice nawet 6 stopni w północnej części powiatu, w południowej 1-4 stopnie. Najzimniej będzie w miejscach, gdzie zalega najwyższa pokrywa śnieżna.
Wiatr w porywach będzie umiarkowany, rzadziej dość silny z zachodu lub ewentualnie z północnego zachodu.
Jeżeli obserwujecie moje wpisy zwłaszcza od dłuższego czasu, to na pewno rzucił się Wam w oczy fakt, że w sytuacji, podczas której temperatura minimalna może spaść wiele kresek poniżej 0, lubię zwracać uwagę na lokalność jej spadku.
Swego czasu wspominałem Wam, czym są mrozowiska i jak ich obecność potrafi nawet w niedużej odległości zmienić wskazania termometru. Dla przypomnienia są to miejsca, w których lubi gromadzić się ciężkie zimne powietrze, a odpływ z niego jest utrudniony. Często też odnoszę się do rozpogodzeń, których obecność także potrafi znacznie obniżyć temperaturę lokalnie o dobrych kilka stopni.
Dziś postanowiłem przybliżyć kwestie wiatru, odnosząc się do wykresu temperatury powietrza z 9 lutego 2023 roku. Dane pochodzą z oficjalnej stacji IMGW Biecz-Grudna oraz stacji z Wysowej i są prezentowane w czasie UTC. W Polsce zimą obowiązuje czas UTC+1, w związku z czym musimy dodać godzinę jeśli chcemy uzyskać obowiązujący u nas czas zimowy CET.
Pierwszy wykres przedstawia temperaturę zmierzoną przez stację Biecz-Grudna. Temperatura powietrza wraz z upływem nocy coraz bardziej obniża się na mniej więcej równym poziomie, a po wschodzie Słońca zaczyna wzrastać. W tym samym czasie prędkość wiatru z sektora południowego jest bardzo słaba.
Z kolei w Wysowej temperatura między północą a 1 w nocy wzrosła o blisko 3 stopnie, aby godzinę później spaść znowu o 3 stopnie.
Dlaczego tak się stało?
Wpływ na to miał właśnie wzrost prędkości południowego wiatru. Powietrze opadając z gór, ociepla się adiabatycznie, a temperatura wzrasta nawet o około jeden stopień na 100 metrach wysokości. Ocieplanie się jest bezpośrednio powiązane ze sprężaniem gazu, jakim jest powietrze, co w konsekwencji powoduje wzrost jego temperatury.
To właśnie obecność południowego wiatru przyczyniła się do skoków temperatury w Wysowej w nocy z 8 na 9 lutego, a temperatura wzrastała wraz z nasileniem się wiatru, z kolei spadała gdy wiatr był słabszy.
Podsumowując, na spadek temperatury minimalnej wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest właśnie prędkość i kierunek wiatru.


Napisz komentarz
Komentarze