Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Policjanci w służbie Braciom Mniejszym. Zwierzęta też zasługują na ochronę

Podziel się
Oceń

We wtorek (7 lutego) 70 funkcjonariuszy pracujących na co dzień w małopolskim garnizonie policji brało udział w szkoleniu, które dotyczyło ochrony zwierząt. Jak z pewnością pamiętacie, wczoraj gorliccy mundurowi odebrali zgłoszenie, które dotyczyło właśnie tego problemu.
Policjanci w służbie Braciom Mniejszym. Zwierzęta też zasługują na ochronę

Autor: Małopolska Policja/ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Zwalczanie nieludzkiego traktowania zwierząt oraz podejmowanie współpracy z organami państwowymi, samorządowymi oraz społecznymi organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt należy do jednego z obszarów pracy policjantów. 

Z tego też względu we wtorek (7 lutego) mundurowi z całej małopolski wzięli udział w szkoleniu na temat ochrony zwierząt. Przeprowadzone zostało pod okiem zastępcy Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Krakowie: lek. wet. Grzegorza Kawieckiego.

Opowiedział on zebranym m.in. o warunkach utrzymania zwierząt i problemach ich bezpiecznego transportowania. Przedstawione zostały także aktualne przepisy, procedury i zasady regulujące obszar ochrony praw zwierząt w Polsce. Omówione zostały też możliwości podejmowania współpracy między Policją a Inspekcją Weterynaryjną.

Jak się okazuje, tego typu zagadnienia czasem znikają nam z oczu, kiedy jednak pojawiają się, wzbudzają ogromne emocje.

Niestety, potwierdza to wczorajsze zgłoszenie, o którym pisaliśmy w tekście >>>Martwy kot znaleziony w korycie rzeki. Czy ktoś go utopił?

 

Jak powiedział nam dziś rano podkom. Grzegorz Szczepanek

Policjanci pracujący wczoraj na miejscu zgłoszenia potwierdzili znalezienie w cieku wodnym martwego kota. Rzeczywiście, zgodnie z treścią informacji, zwierzę miało do łapy przywiązany sznurek, na którego końcu znajdowała się cegła.

Policjanci zakończyli czynności na miejscu, a truchło zabezpieczono do dalszej analizy.

 

Zgodnie z przedstawioną przez nas wczoraj informacja, sprawa będzie wiec analizowana pod kątem popełnienia przestępstwa przeciwko zwierzęciu.

 

Policjanci informują: zgłaszaj problemy do Zielonej Strefy

Małopolscy policjanci przy okazji spotkania szkoleniowego przypominają o narzędziu, którym jest skrzynka „Zielona strefa”.

To skrzynka e-mail, pod który można zgłaszać przestępstwa popełniane przeciwko zwierzętom i przeciwko środowisku. Jak podają policjanci:

Osoby, które posiadają informacje o np. znęcaniu się nad zwierzętami poprzez m.in. znęcanie, zabijanie, przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, oferowanie do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, mogą je przekazać wysyłając e-mail na adres: [email protected]

 

Adres „Zielonej strefy” pozwala zgłosić policjantom konkretne informacje anonimowo. Jeśli chcielibyście złożyć takie zgłoszenie właśnie poprzez wskazany adres mailowy, powinniście w treści wiadomości opisać jak najwięcej szczegółów związanej z niepokojącą Was sprawą. 

Można oczywiście dołączyć także zdjęcia czy nagrania potwierdzające zaobserwowane przez Was problemy. 

Przesyłane na skrzynkę e-mailową zgłoszenia trafiają bezpośrednio do właściwych jednostek organizacyjnych Policji, których funkcjonariusze po otrzymaniu takiej informacji podejmują odpowiednie działania.

 

Wiele interwencji możecie zgłaszać także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

O tym narzędziu pisaliśmy m.in. w tekście >>>Czego nie cierpią Gorliczanie? Najczęstsze zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

 

Możecie nanosić na niej zgłoszenia m.in. dotyczące znęcania się nad zwierzętami, kłusownictwa, powstawania dzikich wysypisk śmieci, czy zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły zwierzęta leśne. To także miejsce, w którym możecie oznaczyć przypadki niszczenia zieleni, nielegalnego wycinania drzew czy zdarzeń, w których osoby poruszają się po lasach quadami. 

Co jednak ważne:

„Zielona strefa” i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służą jednak do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. 

W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach, Policja Małopolska, mat. własne

Napisz komentarz
Komentarze
ja 09.02.2023 11:13
tak trzymać

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.