Ciśnienie atmosferyczne u nas może przekroczyć granice aż 1045 hPa, a taka wartość ciśnienia widziana ogólnie w Polsce jest rzadko spotykana.
Dziś, w porównaniu do wczoraj, sytuacja ulegnie zmianie w środkowej troposferze. Nie będziemy znajdować się już w polu obniżonego geopotencjału, a zmniejszeniu ulegnie również pionowy gradient temperatury, co znacznie zmniejszy szansę na pojawienie się opadów śniegu.
W rejonie powiatu gorlickiego opady mogły wystąpić jedynie podczas dzisiejszej nocy (z wtorku na środę). W ciągu dnia padać nie będzie. Ponadto wyraźny spadek wilgotności w dolnej troposferze umożliwi pojawienie się większych rozpogodzeń w drugiej części dnia.
Zachmurzenie u nas początkowo będzie duże, następnie sukcesywnie będzie zmniejszać się aż do małego, przez co noc ze środy na czwartek będzie bardzo zimna.
Temperatura maksymalna we środę osiągnie granice -1 stopnia w północnej części powiatu, w południowej -3 stopnie. Dziś w nocy minimalna temperatura spadła lokalnie do około -7 stopni.
Wiatr będzie słaby ze wschodu.
Kiedy luty był najzimniejszy na przestrzeni ostatnich lat?
Luty w ostatnich latach z reguły był dość ciepły w odniesieniu do normy wieloletniej. Ostatni raz większy zimowy incydent w postaci sporego spadku temperatury minimalnej temperatury zdarzył się w 2018 roku.
Wówczas do Polski napłynęła mocno wychłodzona kontynentalna masa powietrza, co spowodowało, że w kraju temperatura spadła poniżej granicy -20 stopni. Cała końcówka lutego była bardzo zimna, a ociepliło się dopiero 5 marca. Warto dodać, że 2 marca w moim miejscu zamieszkania minimalna temperatura spadła do aż -21 stopni.
Bardzo zimna była również pierwsza połowa lutego 2012. Oddziaływanie głębokiego wyżu rosyjskiego umożliwiło utrzymywanie się siarczystych mrozów w Polsce przez 2 tygodnie. Temperatura nawet w najcieplejszym momencie dnia nie przekraczała wtedy miejscami granicy -15 stopni w najzimniejszym okresie.
Miłego dnia!

Napisz komentarz
Komentarze