Spadek wilgotności powietrza, który objawił się poprzez pojawienie się rozpogodzeń w poniedziałek wieczorem (6 lutego), sprawił, że dość szybko doszło do większego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną, co skutkuje większym spadkiem temperatury minimalnej.
Większe wypromieniowanie ciepła przyczyniło się do obecności inwersji temperatury na niedużej wysokości nad gruntem. Mogliśmy to zaobserwować w momencie, gdy spojrzeliśmy na zachowanie dymu wydobywającego się z kominów. Dym nie chciał się unosić do góry, tylko rozchodził się na boki, nie mogąc przebić się wyżej.
To właśnie inwersja odpowiada za duże nagromadzenie pyłów i pogorszenie jakości powietrza, z czym obecnie mamy do czynienia.
Temperatura minimalna podczas nocy z poniedziałku na wtorek w przypadku utrzymania się rozpogodzeń lokalnie spadła nawet w pobliże lub poniżej granicy -20 stopni w tzw. mrozowiskach w południowej części powiatu. Zresztą o 22 CET oficjalna stacja IMGW zmierzyła -17 stopni.
Z kolei maksymalna temperatura we wtorek wzrośnie do około -2 stopnie w północnej części powiatu, w południowej -4 stopnie. Zachmurzenie będzie przeważnie duże. Jedynie dziś w nocy było mniejsze. W ciągu dnia będzie mała szansa na opad śniegu, największa wczesnym popołudniem.
Wiatr w porywach będzie umiarkowany z północy lub północnego zachodu.
Tydzień z wyżem
Bieżący tydzień w pogodzie upłynie pod znakiem oddziaływania mocnego wyżu. Jego położenie będzie sprzyjać adwekcji zimnej masy powietrza, co objawi się również poprzez obecność ujemnej anomalii temperatury na przeważającym obszarze Europy.
Największa ujemna anomalia będzie występowała na Bałkanach. W Polsce ujemne odchylenie w południowej Polsce wg modelu CFS będzie przekraczać 1 stopień.
Sytuacja baryczna, która będzie nam towarzyszyć w obecnym tygodniu, nie będzie sprzyjać opadom. W całej Europie Środkowej łączna suma opadu będzie niższa od normy wieloletniej dla tego okresu w roku.

Napisz komentarz
Komentarze