Najtrudniej jest przetrwać psom żyjącym na uwięzi, często bez możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi, pozostawionym samym sobie bez pożywienia, z lodem zamiast wody. Grożą im liczne odmrożenia, hipotermia a nawet śmierć.
Zima to trudny czas dla zwierząt
Niewiedza, bezmyślność, brak empatii opiekunów zwierząt – jest wiele przyczyn zaniedbań. Spotykając się z takimi sytuacjami na co dzień wiemy, że aby nastąpiła zmiana, konieczna jest edukacja o poprawnych warunkach utrzymywania zwierząt oraz informowanie o społecznym braku akceptacji zaniedbań ich opiekunów.
W odpowiedzi na zauważony problem Fundacja Zwierz przygotowała ogólnopolską akcję, która ma na celu:
- pobudzanie wrażliwości społeczeństwa na zaniedbania dotyczące zwierząt,
- zachęcanie opiekunów do działania i poprawy warunków bytowych braci mniejszych,
- informowanie o niezbędnych potrzebach psów zimą: dostępie do wody i pożywienia, schronieniu przed warunkami atmosferycznymi oraz opiece, którą opiekun zwierzęcia jest mu winien.
Twój pies świadczy o Tobie
To Twoja sprawa i obowiązek, żeby zadbać o swojego psa. Szczególnie teraz, kiedy na dworze pada deszcz, śnieg i panuje chłód, zwróć uwagę na warunki, w jakich utrzymujesz swoje zwierzę. Zimą zwierzę jest narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć.
Obowiązkiem opiekuna psa, ale też i zwykłą przyzwoitością jest zapewnienie zwierzęciu ciepłego schronienia, pożywienia, dostępu do wody oraz opieki. Najlepszym miejscem dla psa jest ciepły dom. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i zwierzę przebywa na zewnątrz, konieczne jest zapewnienie mu ciepłe schronienia. Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem.
Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Można ocieplić ją np. styropianem czy płytą OSB. Ustawienie budy na palecie, odizoluje ją od podłoża. Do budy należy włożyć słomę – sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne.
Pies powinien mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Można dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (ale nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętać należy także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.
Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala zwierzęciu ogrzać się. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Ważne jest zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego miejsca do życia i swobodnego ruchu.
Zwierzęta mają swoje prawa
Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).
Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj
Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Zawsze warto spróbować od rzeczowej i spokojnej rozmowy z sąsiadem. Jeśli to nie pomoże, dalszym krokiem jest powiadomienie lokalnej organizacji lub Policji.
Jeśli potrzebujesz informacji prawnej dotyczącej ochrony zwierząt, zadzwoń na Infolinię czynną we wtorki i czwartki w godzinach 17-19 pod numerem telefonu 695 902 335. Regulamin dostępny na stronie: ZWIERZowa Infolinia Bezpłatnej Informacji Prawnej (fundacjazwierz.org)
Materiał nadesłany: fundacjazwierz.org
Napisz komentarz
Komentarze