Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Tuż za rogiem zima w pełni: może być bardzo niebezpiecznie

Podziel się
Oceń

Kryniska Grupa GOPR poinformowała, że wczoraj (2 lutego), ze względu na sytuację pogodową, konieczne było ewakuowanie ze schroniska na Przehybie 14 osób. Już niedługo niebezpiecznie może zrobić się także w naszym regionie.
Tuż za rogiem zima w pełni: może być bardzo niebezpiecznie

Autor: GK GOPR/halogorlice.info ©

 

To kolejna tego typu informacja. Po krótkich, ale intensywnych opadach śniegu, nasze służby miały dość dużo pracy. Potem przyszły roztopy, a dziś znów prognozy wskazują jednoznacznie: już niedługo zima zapanuje także w naszym regionie.

Niedawno wydany został zakaz wejścia na szlaki w Magurskim Parku Narodowym >>>Przygoda z przyrodą? Tak, ale nie w Magurskim Parku Narodowym

 

Wczoraj wieczór pogoda dała się we znaki kierowcom podróżującym przez Magurę Małastowską i Gładyszów >>>Magura. Jezdnia pokryta lodem. Dostawczak w rowie [FOTO]

 

Nawet krótkotrwała zmiana pogody na zimową potrafi zaskoczyć, stąd też apel o zachowanie ostrożności, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Wyżej w górach warunki bardzo trudne

Zdjęcia, które widzicie w miniaturze do tego tekstu to zdjęcia Grupy Krynickiej GOPR. Jak poinformowała ona wczoraj (2 lutego) na swoim profilu FB:

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych, ratownicy z Rejonowej Stacji Ratunkowej w Piwnicznej, przeprowadzili ewakuację 14 osób ze schroniska na Przehybie. Byli to uczestnicy obozu sportowego (uczniowie szkół podstawowych), którzy mieszkali w schronisku. 

Po nocnych obfitych opadach mokrego śniegu, kilka drzew wzdłuż drogi prowadzącej z Gabonia na Przehybę połamało się uszkadzając linię energetyczna i telefoniczną. W związku z pogarszającymi się warunkami w górach (obfite opady śniegu, nieprzetarte szlaki, licznie połamane drzewa) organizatorzy podjęli decyzje o ewakuacji uczestników. 

Dojazd do schroniska zatarasowany był powalonymi drzewami. 

 

W związku z tym ratownicy GK GOPR wspólnie z pracownikami firmy Tauron, którzy prowadzili naprawę zerwanych linii energetycznych, usuwali powalone drzewa. Wszystko po to, by dotrzeć do schroniska i podjąć ewakuację zgromadzonych tam osób. 

Akcja zakończyła się pełnym powodzeniem: wszyscy uczestnicy obozu sportowego zostali cali i zdrowi przewiezieni do Gabonie. Tam czekali już na nich rodzice. 
 

Policjanci przypominają: nie bądźmy obojętni!

Wczoraj (2 lutego) na terenie Dąbrowy Tarnowskiej doszło do zdarzenia, którego finał mógł być tragiczny. Policjanci otrzymali zgłoszenie o starszej kobiecie, która w przekonaniu przechodniów, wymagała pomocy. Została przez przypadek zauważona przez przechodniów, których zaniepokoił widok tej kobiety. Była zmarznięta, zdezorientowana.

Przechodnie natychmiast otoczyli ją opieką i pozostali przy kobiecie aż do przyjazdu służb. Poza policjantami na miejscu szybko pojawiła się także załoga ZRM.

Kobieta potrafiła podać swoje dane i wskazać miejsce zamieszkania. Policjanci, po przekazaniu staruszki ratownikom medycznym udali się pod wskazany adres, gdzie zastali rodzinę, która potwierdziła, że kobieta tam mieszka. Jak się okazało 87-letnia kobieta wyszła z domu sama, niezauważona przez pozostałych domowników. 

W nocy w regionie temperatury oscylowały w granicy zera stopni Celsjusza. Ryzyko wychłodzenia organizmu i zagrożenia życia kobiety było więc realne, a postawa przechodniów jak najbardziej prawidłowa.

Policjanci apelują, by w przypadku zauważenia takiej osoby, której zachowanie budzi nasze obawy (np. osoba zdezorientowana, ospała, podsypiająca w miejscu publicznym mimo mrozu i opadów śniegu itp.) niezwłocznie wzywać służby ratunkowe:

O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić Policję poprzez skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę "BEZDOMNOŚĆ" i zaznaczyć to miejsce na mapie. Zostanie ono sprawdzone przez funkcjonariuszy, a w przypadku potwierdzenia, objęte oczywiście nadzorem. W przypadku potrzeby pilnej interwencji należy jednak dzwonić na numer 112.

 

To może być hipoglikemia, a nie alkohol!

Policjanci ze stołecznej komendy policji przygotowali specjalny spot informacyjny, w którym apelują o czujność i otwarty umysł. Osoba, której zachowanie bardzo przypomina nam zachowanie osoby, która nadużyła alkoholu może być mylące:

Spadek cukru, czyli hipoglikemia, może mieć podobne objawy, jak podczas użycia alkoholu, czyli zawroty głowy, senność, dezorientacja. 

Pamiętaj!

Jeśli nie wiesz, co robić, zadzwoń pod numer alarmowy. - słyszymy w spocie przygotowanym przez policjantów.
 

 

Pamiętajmy o tym, jeśli w najbliższych dniach powróci prawdziwa zima, a my spotkamy kogoś w potrzebie.

 

 

Źródło info: GK GOPR, mapolska.policja.gov.pl, KMP Nowy Sącz

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12