ZUS przypomina o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy. Prawidłowe złożenie wniosku do 30 kwietnia ma gwarantować wypłatę świadczenia za nowy okres do 30 czerwca 2023.
Dla kogo 500+?
ZUS przypomina, że prawo do tego świadczenia przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Nie ma przy tym znaczenia wysokość osiąganych przez rodzinę dochodów.
Jak złożyć wniosek?
Istnieje kilka możliwości.
Wniosek można złożyć m.in.:
- przez aplikację mZUS na tablecie lub telefonie,
- za pośrednictwem portalu PUE ZUS,
- poprzez portal MRiPS Emp@tia ,
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Skorzystanie z możliwości złożenia wniosku przez bankowość elektroniczną jest możliwa, jeśli uruchomiona została odpowiednia usługa w systemie. Jeśli osoba nie posiada profilu PUE, istnieje możliwość automatycznego założenia takiego profilu przez ZUS na podstawie danych z wniosku.
Warto się pospieszyć
Szybkie złożenie wniosku gwarantuje płynną kontynuację świadczenia. Wniosek wypełniony
- do 30 kwietnia 2023 r., spowoduje wypłacenie pierwszego świadczenia na nowy okres do 30 czerwca 2023 r.,
- wypełnienie wniosku w w maju 2023 r. spowoduje przesunięcie tego terminu do 31 lipca 2023 r. (z wyrównaniem od czerwca)
- wniosek złożony w czerwcu może opóźnić wypłatę świadczenia do 31 sierpnia 2023 r. (z wyrównaniem od czerwca)
- złożenie wniosku w lipcu poskutkuje wypłatą świadczenia do dnia 30 września 2023 r., (z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca),
- wniosek złożony w sierpniu pozwoli na wypłatę przez ZUS świadczenia do 31 października 2023 r. (wyrównanie kwoty świadczenia od sierpnia).
500+ dla obcokrajowców
Świadczenie to przysługuje także obywatelom UE i pozostałym cudzoziemcom zamieszkałym w Polsce pod warunkiem, że przebywają w naszym kraju legalnie i mają tu dostęp do polskiego rynku pracy. W takiej sytuacji do standardowego wniosku muszą oni dołączyć:
dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Sytuacja obywateli Ukrainy jest nieco inna. Osoby przybyłe z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. ze względu na rozpoczętą tam wojnę także muszą wykazać się legalnością swojego pobytu w naszym kraju. Podstawowe regulacje w tym zakresie zawiera ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Dla nich przeznaczony jest specjalny formularz przygotowany w języku ukraińskim SW-U. Ten wniosek można składać poprzez PUE, na portalu Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Źródło info: ZUS
Napisz komentarz
Komentarze