Jak zaplanować pobyt w saunie?
Pobyt w saunie najlepiej zaplanować na wieczór, wtedy przynosi najlepsze efekty. Na wizytę w saunie najlepiej zarezerwować 1,5 do 2 godzin. Trzeba mieć ze sobą dwa ręczniki, klapki i strój kąpielowy. Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic a potem dokładnie wytrzeć ciało. Teraz można już wejść do sauny, w zależności od jej rodzaju pobyt powinien trwać od 8 do 15 minut. Potem należy szybko się schłodzić pod zimnym prysznicem. Dzięki temu rozszerzone pory skóry szybko się zamkną. Gwałtowna zmiana temperatury bardzo dobrze działa również na układ krążenia. Ostatnim etapem wizyty w saunie jest relaks, na który należy poświęcić minimum pół godziny. Wizyty w saunie należy planować systematycznie, 1 do 2 razy w tygodniu, tylko wtedy będzie można odczuć działanie gorących kąpieli.
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Sauna to najlepszy sposób na odprężenie. Pod wpływem gorąca zmniejsza się napięcie mięśni i stawów. Rozszerzają się pory skóry przez które wraz z potem wydzielane są z organizmu zalegające w nim toksyny. Podczas seansu w saunie następuje przyśpieszenie przemiany materii, dzięki temu wspomagane jest odchudzanie.
Sauna ma także właściwości lecznicze i szczególnie polecana jest osobom z chorobami reumatycznymi oraz krążeniowymi. Dzięki wizytom w saunie stabilizuje się ciśnienie. Sauna wskazana jest także dla osób często łapiących infekcje górnych dróg oddechowych. Naprzemienne działanie wysokiej i niskiej temperatury wzrasta naturalna odporność organizmu.
Fot. Duża sauna domowa ze Starpool-unipool.pl/sauny-suche-w-domu
Kto nie może korzystać z sauny?
Choć sauna ma zbawienny wpływ na organizm, to nie zawsze można z niej korzystać. Przede wszystkim nie można iść do sauny w czasie infekcji. Po pierwsze można zarazić inne osoby, po drugie podczas infekcji organizm jest zbyt osłabiony.
Z sauny nie powinny korzystać osoby z chorobami serca. Wraz z wydalanym potem mogą być wypłukiwane magnez, sód i potas, co prowadzi do nagłego spadku ciśnienia i może prowadzić do omdleń. Gorące kąpiele nie są wskazane także dla osób z żylakami, cerą naczynkową oraz chorobami skóry. Nie powinny korzystać z niej osoby chorujące na cukrzycę, nadczynność tarczycy, wrzody żołądka, choroby nowotworowe. Dla uzyskania pewności, że sauna nie zaszkodzi, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Więcej o saunach domowych: www.starpool-unipool.pl
Napisz komentarz
Komentarze