Nadal najpopularniejsze są kotły co zasypowe. Decyduje o tym przede wszystkim ich niska cena. Dodatkową ich zaletą jest uniwersalność, czyli przystosowanie do spalania różnego rodzaju paliwa: węgla kamiennego i brunatnego, brykietu, drewna, trocin lub miału. Wśród tych kotłów rozróżniamy kotły dolnego lub górnego spalania.
Domy mogą być ogrzewane gazem, prądem lub paliwem stałym. Przy obecnych cenach te ostatnie wydają się najbardziej ekonomiczne, tym bardziej, że zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników wydajności cieplnej, co przekłada się na oszczędności w kosztach ogrzewania.
Nowoczesne kotły CO z tradycyjnym sposobem zasypywania paliwa przystosowane są do spalania różnych gatunków węgla, miału, drewna, brykietów, trocin. Tylko spalanie biomasy wymaga zastosowania wymiennego rusztu. Uniwersalne piece CO przystosowane są do ewentualnego zamontowania podajnika automatycznego. Pozwala to na rozłożenie kosztów zakupu nowoczesnego pieca w czasie.
Kotły CO dolnego spalania są najbardziej tradycyjne. Na ruszcie kładziemy papier drewno, kilka kawałków węgla i podpalamy. Gdy wszystko pięknie się rozpalimy możemy dowolnie dosypywać węgiel lub miał. Zaleta jest możliwość dowolnego dosypywania paliwa bez konieczności wygaszania pieca. Wadą jest natomiast duża strata ciepła.
Piece CO górnego spalania są nieco nowocześniejsze i wydajniejsze, ale pod warunkiem właściwego użytkowania, czyli nie należy rozpalać ich od dołu. Wadą tych pieców jest konieczność wygaszania i ponownego rozpalania co 24 h. To powoduje, że piece te nie znalazły uznania wśród konsumentów. Producenci oferują jednak piece uniwersalne, które łączą pozytywne cechy obu systemów.
Fot. Piece i Kotły CO producenta Kotly-bialek.pl
Nie ulega kwestii, że jest to rozwiązanie najnowocześniejsze, przystosowane są do spalania tzw. ekogroszku, który jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Piece z podajnikiem są bardziej ekonomiczne, ponieważ ich sprawność cieplna jest znacznie wyższa, co oznacza, że dla uzyskania tej samej temperatury w pomieszczeniach zużywamy mniejszą ilość paliwa. Do kogo nie przemawiają argumenty ekologiczne i ekonomiczne, może przemówić łatwość obsługi i jej zminimalizowanie.
Oczywiście dla osób zapracowanych lub ceniących sobie komfort żadne z tych rozwiązań nie jest satysfakcjonujące. Mogą jednak wykorzystać piec CO z podajnikiem. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Przede wszystkim przystosowany jest do spalania ekogroszku, czyli paliwa przyjaznego dla środowiska. Po drugie jego obsługa ograniczona jest do minimum. Wystarczy zapełnić podajnik, ustawić temperaturę na piecu i rozpalić. Po kilku dniach można wrócić, by uzupełnić podajnik. System automatycznego sterowania będzie odpowiednio dozował paliwo, w zależności od temperatury w pomieszczeniach lub na zewnątrz (zależy od typu zamontowanych termostatów). Nie ulega wątpliwości, że na rynku paliw stałych piece z podajnikiem są najnowocześniejszym rozwiązaniem.
Napisz komentarz
Komentarze