Dzisiaj (1 lutego) warunki nadal będą sprzyjać rozwojowi chmur opadowych. Głównymi czynnikami, które będą napędzać ich powstawanie, będzie spory pionowy gradient (różnica) temperatury między dolną a środkową troposferą oraz też szybszy przepływ powietrza w środkowej troposferze.
Największa szansa na opad śniegu u nas będzie w środę po południu. Co prawda warunki do rozwoju komórek opadowych będą korzystne przez cały dzień, lecz największe prawdopodobieństwo ich przejścia przez nasz rejon będzie właśnie we wspomnianych porach dnia.
Wiatr będzie dość silny lub silny z zachodu, lub północnego zachodu. Najmocniejsze porywy wiatru powinny pojawiać się w momencie nadejścia chmury opadowej.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 3 stopni w północnej części powiatu, w południowej 0.
Dziś w nocy minimalna temperatura może spaść poniżej granicy 0 zwłaszcza w południowej części powiatu.
Zachmurzenie we środę będzie duże lub ewentualnie umiarkowane.
A tak było rok temu
Podczas gdy warunki zarówno wczoraj (31 stycznia) jak i przedwczoraj (30 stycznia) sprzyjały rozwojowi chmur opadowych, tak ponad rok temu pogodę w naszym rejonie kształtował niż Nadia.
Znaczna pozioma różnica ciśnienia sprawiła, że zarówno 30 jak i 31 stycznia 2022 zmagaliśmy się z silnym w porywach wiatrem z gradientu ciśnienia.
Ze względu na to, że silny wiatr był spowodowany właśnie gradientem, to jego stała prędkość również była wyższa, przez co mogło się wydawać, że wiało mocniej w porównaniu do 17 czy 20 stycznia. Wówczas w tych dniach bardzo silny wiatr miał konwekcyjny charakter i był bezpośrednio związany z chmurami opadowymi, przez co stała prędkość wiatru w ciągu dnia była niższa.
Średnia prędkość wiatru 30 stycznia 2022 miejscami przekraczała w naszym rejonie granice 60 km/h. Silny wiatr przyczynił się do powstania szkód, przez co m.in. 3 razy na interwencje wyjeżdżała OSP Moszczenica. Był to najsilniejszy incydent wiatrowy od pamiętnego 11 marca 2019 roku.
O niektórych zdarzeniach z 30 stycznia 2022 możecie przeczytać w artykułach >>>Wichura nad Gorlickiem oraz >>>Zawieje i zamiecie śnieżne w okolicach Koniecznej Droga zasypana


Podczas gdy 20 stycznia bardzo silny wiatr występował jedynie w momencie przejścia chmury opadowej, tak 30 stycznia stała prędkość wiatru cały czas była wysoka. Jest to cecha charakterystyczna silniejszego wiatru z gradientu ciśnienia. Dane dotyczą stacji IMGW Biecz-Grudna.
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze