Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Zamiast fotelika specjalny pas? Tak, ale pod jednym warunkiem

Podziel się
Oceń

Fotelik samochodowy jest obowiązkowy, jeśli chcemy przewozić naszym samochodem dzieciaki. Dla najmłodszych istnieją także specjalne koszyczki i podstawki. Co jednak zrobić, kiedy w foteliku zaczyna być trochę za ciasno?
Zamiast fotelika specjalny pas? Tak, ale pod jednym warunkiem

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców

W zależności od tego, jaki fotelik kupimy dla naszej pociechy, dostępne są różne dodatkowe poduszki, okładziny na fotelik i różne metody mocowania pasa. Wszystko po to, żeby dziecko podróżowało nie tylko bezpiecznie, ale i wygodnie, a co najważniejsze dla kierowcy: zgodnie z przepisami.

Pojawia się jednak moment, w którym poluzowanie pasów i dostosowanie do sylwetki dziecka fotelika przestaje być wystarczające. Niektóre dzieci rosną szybciej, tak, że pomimo niskiego wieku, już nie mieszczą się w fotelikowych normach. Czasem chodzi też po prostu o komfort ich podróżowania: nie wszystkie dzieci równie łatwo przyzwyczajają się do jazdy w foteliku, nawet, jeśli jest on w pełni dostosowany do ich wagi i wzrostu.

Rodzic staje wówczas przed wyzwaniem: jak zmodyfikować fotelik (może trzeba kupić całkowicie nowy?!), by dziecko było bezpieczne, siedziało wygodnie, a jednocześnie w przypadku kontroli policyjnej, nie napytać sobie biedy?

Wtedy możliwą odpowiedzią staje się zakup specjalnego pasa, który dopasowuje pas bezpieczeństwa w samochodzie do potrzeb dzieci. 
 

Czy warto go zakupić?

Na forach znajdujemy bardzo wiele komentarzy osób, które zdecydowały się na zakup takiego pasa. Większość z nich (a jest ich tysiące!) pozytywna. Pas wygodny, bezpieczny, solidnie wykonany. Niektóre używają go jednocześnie ze specjalnym siedziskiem, a w przypadku starszych dzieci: bez niego. 

W sieci dostępnych jest wiele urządzeń tego typu. Jak wybrać właściwe, tak, by w przypadku kontroli policyjnej nie narazić się na karę?

Policjanci z gorlickiej drogówki odpowiadają krótko:

Jeśli produkt ma polską homologację, to można z niego korzystać.

 

Jest to więc kluczowa informacja dla osób, które chcą kupić tego typu produkt. Najpopularniejszy na naszym rynku produkt polskiego producenta. Łatwo dostępny i dość tani (poniżej 100 złotych). Jakiś czas temu w mediach przetoczyła się dyskusja na temat tego, czy produkt ten w istocie jest tak bezpieczny, jak deklaruje producent. Producent oraz wiele współpracujących z nim podmiotów wykazał jednak, że używanie specjalnego pasa jest nie tylko bezpieczne, ale pas uzyskał wszystkie niezbędne certyfikaty, spełniając nie tylko wymagane normy europejskie, ale także na wielu rynkach poza Europą. Jakość urządzenia i bezpieczeństwo jego użytkowania nie budzi wątpliwości, a prosty montaż powoduje, że bez problemu powinniśmy móc go zastosować.

Dzięki spełnianiu wyśrubowanych norm produkt został dopuszczony do użytku, uzyskując odpowiednią homologację, tak w Polsce, jak i na rynku europejskich i w wielu krajach na całym świecie.

Wybierając tego typu produkt warto wiec zwrócić uwagę na miejsce jego zakupu i to, czy kupujemy oryginalny produkt ze wszystkimi certyfikatami. W czasie montażu upewnijmy się, że dokonujemy go w zgodzie z zamieszczoną instrukcją oraz dostosowujemy miejsce zapięcia do sylwetki przewożonego dziecka. Bez problemu znajdziemy dodatkowe informacje o sposobie montażu na filmach instruktażowych w sieci.

Wtedy możemy być spokojni o to, że w przypadku rutynowej kontroli policyjnej nie spotka nas za to kara.

Dlaczego o tym piszemy?

Dlatego, że jednym z najczęściej popełnianych w ubiegłym roku wykroczeń na naszych drogach było właśnie niezapięcie pasów przez kierowcę lub przewożonych pasażerów. 

Jak pisaliśmy w podsumowaniu roku 2022 na gorlickich drogach najczęściej popełnianymi wykroczeniami, które odnotowali policjanci było: 

  • przekraczanie maksymalnej, dopuszczalnej na danym odcinku prędkości
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • nieprawidłowe zatrzymanie pojazdu i postój,
  • jazda bez świateł,
  • jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa (zarówno po stronie kierowcy jak i pasażerów).

Tak prozaiczna sprawa, jak zapięcie pasów bezpieczeństwa może być kluczową różnicą decydująca o życiu lub śmierci w przypadku nagłego zdarzenia drogowego. Zadbajmy więc o to, by nasi bliscy byli bezpieczni.

 

>>>Jeździmy (za) szybko? Oto statystyki policyjnej Drogówki za miniony rok!

 

Źródło info: KPP w Gorlicach, materiały promocyjne dot. pasów dla dzieci

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12