To kolejna gmina, która podała oficjalną informację o tym, gdzie na jej terenie odnotowana została obecność tych niezwykłych zwierząt. Jak poinformowano:
W ostatnim czasie odbieramy liczne sygnały o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków w miejscowości Bieśnik, Szalowa.
Opisując zachowanie wilków wskazano, że najczęściej:
są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia.
Dalej gmina wyjaśnia, że nawet, jeśli wilki zbliżają się nocą do ludzkich siedzib, to obecność ta często pozostaje niezauważona. Jednocześnie podkreślono fakt, że wilk jest zwierzęciem dzikim, może zachowywać się w sposób nieobliczalny. Inaczej będą reagowały na człowieka, jeśli zostały wystraszone lub jeśli są chore/zranione. Problematyczne zachowania mogą pojawić się też wtedy, gdy wielki zostały częściowo oswojone przez dokarmiającego go człowieka.
Jak pisaliśmy zaś w ostatnim naszym tekście o wilkach, nie wiemy też, czy napotkany przez nas wilk nie jest hybrydą wilka i psa, którą także może czasem cechować nieco inne zachowanie >>>Wilki zbliżają się do ludzkich siedzib. Jak się zachować?
Gmina Łużna przypomina o kluczowych zasadach, których zachowanie pozwoli nam zachować bezpieczeństwo w przypadku pojawienia się wilków blisko naszego domu:
- Nigdy nie dokarmiaj wilków, jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Łużna,
- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane,
- Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
- Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.
- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.
Gmina Łużna podała jednak także informację o tym, że spotkania z wilkami są sytuacjami dość wyjątkowymi. Wielokrotnie już pisaliśmy o tym także my: wilki starają się unikać człowieka, czują przed nim strach.
Co jednak zrobić, jeśli do spotkania już dojdzie?
Zwykle po krótkim kontakcie wzrokowym w czasie spotkania z nami, wilk oddali się, ucieknie wiedząc, że w okolicy jest człowiek.
Jeśli jednak zacznie on się zbliżać i podejdzie na odległość mniejszą niż 30 m, zbyt długo się nam przygląda, zaczyna na nas szczekać, warczeć bądź po prostu: jeśli poczujemy niepokój i dyskomfort w związku z tym spotkaniem Gmina Łużna (za serwisem lasy.gov.pl) zaleca, co następuje:
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Wilk jest zwierzęciem objętym w Polsce ochroną. Nie wolno go zabić. Za skłusowanie tego zwierzęcia grozi nam kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Ostatnio o obecności wilków pisano już na stronie Gminy Gorlice oraz Gminy Sękowa >>>Gmina Sękowa informuje o tym, gdzie widywane mogą być wilkiŹródło info: Gmina Łużna, Lasy Państwowe
Napisz komentarz
Komentarze