Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Laurka dla Dziadka i Babci od Policjanta? Nie, ale blisko...

Podziel się
Oceń

Wielu Dziadków już je otrzymało, a niektórzy dostaną w najbliższych dniach. To dość wyjątkowe laurki, które mają pokazać seniorom, że są ważni dla wielu osób i wiele osób pragnie ich bezpieczeństwa.
Laurka dla Dziadka i Babci od Policjanta? Nie, ale blisko...

Autor: halogorlice.info ©

 

Laurka została przygotowana w ramach kampanii edukacyjnej Ostrzegamy seniorów przed oszustami z myślą o najstarszych mieszkańcach województwa. W tym roku takie laurki miały przekazać swoim Babciom i Dziadkom wszystkie przedszkolaki.

Karty trafiły także do wszystkich przedszkoli z terenu naszego powiatu w liczbie wystarczającej, by obdarować każdego Dziadka i każdą Babcię.

 

To laurka z przekazem

Z jednej strony: miejsce na kolorowanie obrazka, które wykonują wnuczki i wnuczkowie. Z drugiej strony: wierszyk. Jego kolejne strofy mają informować seniorów o tym, jakie metody najchętniej wykorzystują przeciwko nim oszuści.

Znajdziemy więc ostrzeżenie przed popularnym scenariuszem związanym z informacja o rzekomym zagrożeniu środków finansowych. Jest też nawiązanie do telefonów, w których starsze osoby informują o tym, że wnuczek miał wypadek i potrzebuje pieniędzy. Przestrzeżono seniorów m.in. przed wyrzucaniem oszczędności do koszy na śmieci, co prawdopodobnie byłoby oceniane jako zabawne, gdyby nie to, że i takie scenariusze kilkukrotnie były realizowane z powodzeniem przez oszustów.

Policjanci zachęcają:

Oszust myśli, że sprytniejszy,

bądź seniorze mój mądrzejszy!

Gdy ktoś o pieniądze pyta,

jest ciekawy, co i gdzie?

Ty po prostu rozłącz się!

 

Policjanci wyjaśniają: oszuści stosują zwykle podobne metody, chociaż konkretny scenariusz może się nieco różnić. Jak podkreślają:

Należy pamiętać, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a osoby starsze-z uwagi na swoją ufność, chęć niesienia pomocy i dobre serce-są szczególnie narażone na ich działanie. Szeroko rozpowszechnionym wśród przestępców sposobem oszukiwania seniorów jest wyłudzanie pieniędzy tzw. metodą na wnuczka. Oszuści, podając się np. za wnuka, syna, córkę lub innego krewnego czy policjanta próbują zdobyć zaufanie osób starszych, a następnie wyłudzić od nich możliwie największą sumę pieniędzy.

 

Najczęściej jednak scenariusz wygląda w zbliżony sposób. Oszuści wybierają ze starych książek telefonicznych numery osób, których imiona wydają się popularne wśród przedstawicieli starszego pokolenia. Na telefon stacjonarny wybranego seniora dzwoni następnie osoba, która podaje się za jego krewnego: zwykle syna, córkę lub wnuczka. 
Następnie przekazywana jest informacja o tym, że potrzebne są pieniędzy, a potrzeba ta jest niezwykle pilna. Przykładowa sytuacja, którą jest to uzasadniane jest np. konieczność pokrycia kosztów spowodowanego wypadku drogowego czy chęć dokonania bardzo okazyjnego zakupu. Kluczowe jest wywołanie poczucia presji czasu i emocji. 

Dodatkowo bardzo często, jednoznacznie wskazane jest, że babcia lub dziadek nie może przerwać połączenia. Wszystko po to, by senior nie miał czasu na przemyślenie sytuacji, zadzwonienie samemu do rzeczywistego wnuka czy osoby bliskiej. 

Następnie rozmowa przebiega tak, że nieświadomi oszustwa starsi ludzie podają np. informację o tym, gdzie przechowują swoje oszczędności. W zależności od otrzymanej odpowiedzi scenariusz oszustwa może być różny: 

  • jeżeli uzyska informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu, poleca mu spakować je do koperty lub torby i przekazać osobie, która się po nie zgłosi („znajomemu” krewnego, kurierowi lub taksówkarzowi), który w ciągu kilkudziesięciu minut zjawia się w mieszkaniu,
  • jeżeli oszust dowie się, że senior ma konto w banku z dostępem do Internetu, poleca mu podać login i hasło do tego konta lub przelać oszczędności na wskazany przez niego rachunek,
  • jeżeli natomiast starsza osoba ma pieniądze ulokowane w banku, ale bez dostępu do bankowości elektronicznej, przestępca nalega, aby udał się do placówki, wypłacił gotówkę, a następnie przekazał ją lub wpłacił pieniądze na wskazane konto bankowe.

 

O różnych metodach oszustw piszemy regularnie, posiłkując się przykładami nie tylko z naszego regionu, ale także z sąsiednich regionów. Wszystko przez to, że oszuści nie zwracają uwagi na granice administracyjne, ale często uderzają jednocześnie w wielu nieodległych regionach. Na szczęście w ostatnim czasie nasi seniorzy nie dali się nabrać żadnemu oszustowi. Wykorzystując Dzień Babci i Dzień Dziadka zachęcamy ponownie do rozmowy z najbliższymi o tym, co może być dla nich zagrożeniem, jak działają oszuści i co można zrobić, jeśli już nadarzy się podejrzana sytuacja.

 

Źródło info i foto: KPP w Gorlicach, Policja Małopolska, KMP w Nowym Sączu


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”