Ta wiedza może się Wam przydać nie tylko w sytuacji, w której dojdzie do jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia. O zmianie warto wiedzieć także ze względu na oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy. Nie dajcie się zwieść.
Legitymacje zostały wprowadzone do obrotu wczoraj (1 stycznia 2023 r.) i będą ważne przez cztery lata. Legitymacja służbowa policjanta jest prostokątna i przypomina dowód osobisty. Ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, której wymiary wynoszą 85,6 x 53,98 x 0,76 mm. Karta jest wykonana z wielowarstwowego poliwęglanu, a informacje naniesiono na nią metodą grawerowania laserowego. Dokument został zabezpieczony przed fałszerstwem wieloma technikami:
- element graficzny – napis POLICJA – został wykonany przy użyciu farby optycznie zmiennej,
- na karcie są linie giloszowe oraz mikrodruki w polu zdjęcia,
- dokument zawiera element dyfrakcyjny DOVID i tło reliefowe w postaci napisu POLICJA,
- na karcie znajdziemy też dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego,
- na całości pojawiają się mikrodruki,
- dodatkowym zabezpieczeniem są elementy, które wykonano farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym,
- obecne są też elementy zabezpieczające CLI,
- na legitymacji są też obecne tłoczenia powierzchni.
Jaki informacje znajdziemy na legitymacji policjantów?
Na awersie zobaczymy tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym, z napisem POLICJA. Także tutaj w prawej górnej części widoczny jest wizerunek orła ustalony dla godła RP, a w górnej części napis POLICJA o wymiarach 35,7 x 6,3 mm. Pod tym napisem pojawia się nazwa jednostki organizacyjnej Policji, w której konkretny policjant pełni służbę, a w przypadku legitymacji policjantów pełniących służbę w:
- komisariacie Policji – nazwa komendy powiatowej Policji, komendy miejskiej Policji lub komendy rejonowej Policji, na obszarze działania której znajduje się komisariat Policji,
- komisariacie specjalistycznym Policji – nazwa komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, na obszarze działania której znajduje się komisariat specjalistyczny Policji,
- ośrodku szkolenia Policji – nazwa komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, na obszarze działania której znajduje się ośrodek szkolenia Policji;
Dodatkowo w lewej środkowej części legitymacji musi znajdować się wizerunek twarzy policjanta. Obok niego, w prawej środkowej części dokumentu zobaczymy pod sobą kolejno:
a) gwiazdę policyjną,
b) numer legitymacji z trzyliterowym oznaczeniem serii oraz sześciocyfrową numeracją karty identyfikacyjnej,
c) napis w kolorze czarnym: WAŻNA DO oraz poniżej: 31.12.2026;
Na środku awersu znajdziemy znak holograficzny (okrągły, transparentny hologram stylizowanego orła), który nachodzi na prawy, dolny róg pola z wizerunkiem twarzy policjanta. Pod wizerunkiem tej twarzy muszą zaś znajdować się czarne napisy: NR IDENTYFIKACYJNY, IMIĘ, NAZWISKO, STOPIEŃ i odpowiednie dane pozwalające zidentyfikować tę osobę.
Rewers nowej legitymacji policyjnej ma w górnej części czerwono-niebiesko-czerwone tło, a w lewej górnej części tła czarny napis ORGAN WYDAJĄCY i wskazaną nazwę organu, który wydał tę konkretną legitymację służbową. W dolnej części tła widoczny jest napis w kolorze czarnym następującej treści:
W przypadku znalezienia legitymacji należy niezwłocznie zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji.
Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej.
Dodatkowo na rewersie w prawej górnej części dokumentu widoczne jest białe pole. W zależności od kąta obserwacji zobaczymy tam wizerunek twarzy policjanta lub stylizowane litery RP. W dolnej części, na tle reliefowym w postaci napisu POLICJA, rewers legitymacji policyjnej zawiera obszar z danymi przeznaczonymi do odczytu maszynowego.
Źródło info: policja.pl
Napisz komentarz
Komentarze