Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Czy rodzice chętnie korzystają z opieki żłobkowej?

Podziel się
Oceń

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking pt. Opieka instytucjonalna nad dziećmi do lat 3. Chodziło o wskazanie tych samorządów, które najlepiej radzą sobie z zapewnieniem profesjonalnej opieki nad najmłodszymi członkami społeczności.
Czy rodzice chętnie korzystają z opieki żłobkowej?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Gorlice zajęły 54. miejsce w kraju i czwarte miejsce w Małopolsce w rankingu oceniającym dostępność opieki żłobkowej. To ogromny awans w porównaniu do 2016 roku.

To najwyższe miejsce przedstawiciela naszego powiatu w rankingu. Pozostałe gminy: zarówno miejskie, jak i wiejskie na bardziej odległych miejscach.

Co to oznacza w praktyce?

To informacja, która pokazuje, że w naszym regionie coraz większa liczba rodziców decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów w opiece nad dziećmi. Co więcej: mogą z tej szansy skorzystać. Miejsca w żłobkach czekają, a dzieci nabywają ważnych umiejętności społecznych i wiedzy w czasie, gdy rodzice mogą pozostać aktywnymi zawodowo.

Samorządy inwestujące w opiekę dla najmłodszych dzieci nie mają wątpliwości: to inwestycja na przyszłość.

Nie chodzi tylko o najmłodszych, którzy dostają nowe szanse i szansę na zabawę z rówieśnikami, ale także o ich rodziców. Dzięki opiece żłobkowej możliwe jest odciążenie rodzin, które pozostają na rynku pracy i mogą dzięki temu opierać się negatywnym zjawiskom gospodarczym.

Na mapie naszego powiatu wyróżnia się miasto Gorlice, a jak w rankingu wypadły inne gminy? Miejsce w rankingu uzależnione było od tzw. wskaźnika użłobkowienia. Otrzymuje się go zestawiając liczbę dzieci objętych instytucjonalną opieką z ogólną liczbą dzieci w wieku 1–3 lat. 

Pod uwagę brane były dzieci objęte opieką w żłobkach i klubach dziecięcych – w placówkach samorządowych i tych, które są prowadzone przez inne podmioty (wiele gmin przekazuje im dotacje). 

Uwzględniono także dzieci w wieku do 3 lat, które znalazły swoje miejsca w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego czy oddziałach przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych.

Jak wypadły nasze gminy?

Gminy miejskie

  • m. Gorlice – 54 miejsce (2022) - 61,15% dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową
  • Biecz - 371 miejsce - 30,022 %
  • Bobowa - 561 miejsce - 16,173%

Gminy wiejskie

  • Moszczenica - 371 miejsce - 33,923%
  • Łużna - 429 miejsce - 32,014%
  • Gorlice gmina wiejska - 624 miejsce - 27,032%
  • Sękowa - 667 miejsce - 25,781 %
  • Ropa - 609 - 27,397 %
  • Uście Gorlickie - 823 miejsce - 22,311%
  • Lipinki - 988 miejsce - 18,721%

 

Jak piszą autorzy rankingu:

Jeszcze 10 lat temu głównym i głośno dyskutowanym problemem była dostępność przedszkoli. skazywano, że wskaźniki przed-skolaryzacji należą w Polsce do najniższych w Europie. Byłoby wielką przesadą stwierdzenie, że ten problem mamy już z głowy. Dane za rok 2021 nadal wskazują, że w 240 gminach nie ma ani jednego przedszkola albo punktu przedszkolnego prowadzonego przez samorząd. Problem jest najbardziej dotkliwy w gminach bardzo małych, liczących poniżej 3 tys. mieszkańców.
Ale skala problemu bardzo się zmniejszyła, odsetek dzieci korzystających z opieki i edukacji przedszkolnej bardzo szybko rósł w minionych kilkunastu latach i jest nieporównanie wyższy. Na tę zmianę miało wpływ wiele czynników.

 

UM w Gorlicach, komentując wysokie miejsce miasta w rankingu pisze zaś:

Opieka nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym to zadanie samorządów gminnych. Realizując je zyskują choć niewielki wpływ na politykę sprzyjającą liczbie urodzeń i zapobieganiu, albo przynajmniej łagodzeniu zjawiska depopulacji występującego w wielu regionach Polski.

 

Ranking możecie zobaczyć TUTAJ

Czy większa liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach zachęciłaby rodziców do pozostawiania tam swoich pociech? A może niski wskaźnik użłobkowienia wynika raczej z niechęci opiekunów do oddawania tak małych dzieci pod opiekę profesjonalistów?

 

Źródło: Ranking czasopisma Wspólnota, UM w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12