Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Uratowanie komuś życia jest bardziej realne, niż myślisz

Podziel się
Oceń

W następny weekend (28 i 29 października) będzie można zapisać się do Bazy Potencjalnych Dawców Szpiku. Rejestracja jest całkowicie bezbolesna. A satysfakcja z zastania dawcą – nie do opisania.


Akcja odbędzie się dzięki inicjatywie Automobilklubu Bieckiego, który wspiera chorego Marka z Libuszy w walce z chorobą.




Marek jest pasjonatem samochodów, narciarstwa i nurkowania. Swoje pasje dzieli ze swoją ukochaną żoną Joanną i córkami: 7-letnią Olgą i 17-letnią Weroniką. Niestety od sierpnia 2016 roku Marek choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W pierwszym etapie choroby leczenie chemioterapią przynosiło rezultaty. Niestety radość nie trwała długo. W lipcu 2017 roku okazało się, że jedyną szansą na powrót do zdrowia Marka jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Od momentu, kiedy zetknąłem się z białaczką, jestem przerażony liczbą przypadków nowotworów krwi i liczbą ich rodzajów. Wiele przypadków można obecnie wyleczyć, ale do tego jest niezbędne przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawców niespokrewnionych. Proszę o decyzję i rejestrację. Można tym uratować komuś życie. Choroba może dotknąć każdego z nas i wtedy im większa baza, tym większa nadzieja na wyleczenie – mówi 47-letni Marek.

W następny weekend na terenie Biecza, Gorlic i Jasła odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, której będzie towarzyszył 3 Rajd Grodzki będący 6 rundą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Podkarpacia oraz 3 rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super KJS-e.

Połączenie akcji z rajdem wynika z tego, że Marek jest działaczem Automobilklubu. Pracował przy organizacji wielu rajdów, dlatego teraz koledzy postanowili zorganizować podczas imprezy akcję, która może pomóc nie tylko jemu, a także innym potrzebującym.

Rejestracja potencjalnych dawców:

28 października, sobota
9 - 18
hol Hali Sportowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11a, Biecz

29 października, niedziela
8 - 13
hol Hali Sportowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11a, Biecz

9 -15
Pawilon Historii Miasta, Rynek, Gorlice

10 -18
Galeria Jasło, ul. Jana Pawła II 37, Jasło

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

O czym powinna pamiętać osoba, która decyduje się na to, by dołączyć do bazy i zostać potencjalnym dawcą?
Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować. Jednak lepiej nie rejestrować się, jeśli miałoby się okazać, że wśród 29 milionów dawców na świecie, to właśnie my możemy uratować komuś życie.

Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80 procent pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepienia. Na pięć dni przed przeszczepieniem pacjent dostaje chemioterapię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to, aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepienia, życie pacjenta byłoby zagrożone. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, mająca około jeden centymetr długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować, nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już dwudniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.


 




 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.