Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Oszustwo kryptowalutowe na ponad 24 tys. złotych. Jak do niego doszło?

Podziel się
Oceń

Najpierw była chęć zainwestowania oszczędności, potem wypełnienie formularza, kontakt z pośrednikiem i kolejne instrukcje. Kiedy zapaliła się czerwona lampka było już za późno. Dlaczego mieszkaniec gminy Lipinki dał się oszukać?
Oszustwo kryptowalutowe na ponad 24 tys. złotych. Jak do niego doszło?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Opowieść o kolejnym oszustwie związanym z rynkiem kryptowalut może dać Wam wiedzę do tego, by nie dać się samemu wciągnąć w podobną intrygę oszustów.

Chociaż wiele osób osiąga realne zyski w świecie krypto, inwestycje te z natury obciążone są wysokim poziomem ryzyka. Utrata pieniędzy jest wpisana w realia rynkowe. Jeśli jednak do inwestycji nie dochodzi, a nasze konto zostaje wyczyszczone, można mówić wprost o oszustwie. Niestety, ofiarą jednego z nich stał się mieszkaniec naszego regionu.

W jaki sposób oszuści przejęli pieniądze pewnego mieszkańca gminy Lipinki?
 

Zaczęło się tak, jak wiele historii z kryptowalutami w tle

W listopadzie mieszkaniec gminy Lipinki znalazł w internecie pewną reklamę, która zachęcała do przygody w świecie kryptowalut. Zaciekawiony ofertą postanowił wypełnić formularz kontaktowy, który miał otworzyć dla niego drzwi do dużych zysków.

Jak relacjonuje nam dalej asp. sztab. Gustaw Janas:

Po wypełnieniu formularza kontaktowego z mężczyzną szybko skontaktowała się osoba, która miała przedstawić mu warunki współpracy związanej z inwestycjami w kryptowaluty. Kontakt podtrzymywano za pośrednictwem jednego z komunikatorów.
W czasie rozmowy mężczyzna otrzymał pierwsze instrukcje oraz informację o tym, że aktywacja konta inwestycyjnego nastąpi po uiszczeniu pierwszej wpłaty.

Mieszkaniec naszego regionu otrzymał poprzez komunikator link, za pośrednictwem którego miał uregulować wspomnianą płatność.

W formularzu, który pojawił się po kliknięciu w link, mężczyzna uzupełnił wiele informacji, m.in. numer swojej karty bankowej i swoje dane osobiste. Z konta pobrano opłatę w wysokości, która została wcześniej uzgodniona.

Nic nie budziło więc wątpliwości, ponieważ procedura przebiegała do tej pory zgodnie z zakładanym wcześniej scenariuszem. 

Po uiszczeniu opłaty umożliwiającej aktywację konta inwestycyjnego z mieszkańcem gminy Lipinki skontaktowała się kolejna osoba, podając instrukcje związane z przyszłymi inwestycjami. Obejmowały one w szczególności polecenie zainstalowania na telefonie popularnego zdalnego pulpitu (AnyDesk). Udzielenie odpowiedniej zgody powoduje, że po zainstalowaniu tego oprogramowania uprawniona przez nas osoba może wykonywać na naszym urządzeniu samodzielnie operacje, bądź przejąć nasze dane logowania na konta mailowe czy do bankowości elektronicznej.

Drugim elementem oszustwa była konieczność założenia przez mieszkańca naszego regionu konta w pewnej aplikacji do obsługi finansów. Chociaż - podobnie jak sam zdalny pulpit - aplikacja jest w pełni legalna i powszechnie wykorzystywana, przekazanie danych do ich obsługi oszustom jest błędem. Powoduje to utratę kontroli nad wieloma danymi przechowywanymi na urządzeniach elektronicznych, w tym danymi związanymi z logowaniem do bankowości elektronicznej.

Kiedy mieszkaniec naszego regionu zainstalował wskazane oprogramowanie i założył konto na poleconym mu serwisie, w kolejnym kroku trefnej współpracy przekazał kontaktującym się z nimi osobom dane niezbędne do logowania i obsługi jego inwestycji. Kiedy zrozumiał, jak duży błąd popełnił, natychmiast usunął wspomniane wyżej konto i zadzwonił do obsługującego go podmiotu bankowego z prośbą o zablokowanie wszystkich przelewów.

Niestety, było już za późno.

Mężczyzna stracił łącznie ponad 24 tysiące złotych.

Teraz sprawą zajmują się mundurowi.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
mike 22.12.2022 13:21
24 tys czy nawt 50 -60 tys zł to są żadne pieniądze do inwestycji. Jak inwestowac to z sensem powyżej 100K

Janusz 22.12.2022 12:07
Jakie oszustwo chciwoś. Pieniądze zarabia się pracując ciekawe czy jak by zarobił to by się tym pochwalił

ja 22.12.2022 11:21
nie należy współczuć naiwnym którzy chcą się szybko dorobić .......ilu jeszcze da się naciągnąć??????

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12