Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Świąteczne prezenty dla najmłodszych. Nie wszystkie są bezpieczne!

Podziel się
Oceń

Funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) wraz z pracownikami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) przeprowadzili kontrolę importowanych do Polski zabawek.
Świąteczne prezenty dla najmłodszych. Nie wszystkie są bezpieczne!

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Warto zawsze (nie tylko przed świętami) dokładnie sprawdzać zabawki, które kupujemy dla najmłodszych. Niestety na rynek wciąż trafia wiele produktów o bardzo słabej jakości. Tym samych zabawki o słabej jakości mogą przynieść więcej problemów niż radości z zabawy.

 

Popularne zabawki nie spełniły norm bezpieczeństwa

Funkcjonariusze zatrzymali ponad 4 tys. zabawek, które nie spełniały norm bezpieczeństwa związanych z migracją boru. Od 4 lipca do 30 września funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z Inspektorami Inspekcji Handlowej prowadzili wspólną akcję kontroli zabawek importowanych do Polski. 

Sprawdzali, czy sprowadzane do kraju produkty spełniają chemiczne normy bezpieczeństwa oraz wymogi formalne (np. prawidłowe ostrzeżenia o zagrożeniach związanych z zabawą). W efekcie akcji nie dopuszczono do sprzedaży na terenie Polski ponad 4 tys. sztuk zabawek – popularnych wśród dzieci slime’ów. Zabawki zostały zniszczone tuż przed świętami.


 

Dokładna kontrola zabawek

W ramach przeprowadzonej akcji, funkcjonariusze z małopolskiej KAS skontrolowali zabawki, które zostały wykonane z miękkiej masy (slime), zabawki dźwiękowe (bębenki, grzechotki, itp.) oraz zabawki pociskowe (np. pistolety strzałkowe). Towar sprawdzano pod kątem dopuszczalnego poziomu migracji boru oraz zgodności z wymaganiami określonymi w przepisach. 

Funkcjonariusze z MUCS przekazywali pobrane próbki zabawek do laboratorium UOKiK w Lublinie. Tam eksperci w badaniu stwierdzili, że w niektórych przypadkach zostały przekroczone dopuszczalne normy migracji boru. Tu warto wspomnieć o tym, jakie skutki może mieć kontakt z zabawkami lub przedmiotami, w których stwierdzono przekroczone normy migracji boru. 

Należą do nich: wysypka, reakcja alergiczna, podrażnienie skóry. Może też szkodliwie wpływać na układ nerwowy i system oddechowy.

Funkcjonariusze z KAS są pierwszą barierą ochronną przed sprowadzanymi do Polski niebezpiecznymi zabawkami. Każdy podejrzany produkt wysyłają do laboratoriów UOKiK na testy substancji chemicznych, emisji dźwięków, dostępu do baterii oraz jakości wykonania elementów konstrukcyjnych i ruchomych. 

W trakcie odprawy celnej funkcjonariusze zwracają uwagę na wszystkie detale: dokumentację, certyfikaty bezpieczeństwa, a nawet jakość wykonania i zapach. Sprowadzane do Polski zabawki często nie spełniają norm. Kiedy nie da się ich naprawić, bo są np. wykonane z niebezpiecznych dla zdrowia materiałów, przekazujemy je do zniszczenia, tak jak było w tym przypadku – wyjaśnia Bożena Drabik, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.


 

Ostrożnie przed świętami

Święta to czas, w którym na rynku pojawia się więcej słabych jakości zabawek. Jest to powszechne zjawisko. Wszyscy chcemy jak najpiękniej obdarować swoich najbliższych, a już w szczególności dzieci. Promocje i obniżki kuszą, jednak pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być właśnie podejrzanie niska cena produktu. Przy zakupach warto, oprócz jakości, sprawdzić także:

  • czy zabawka ma niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, np. Certyfikat CE,
  • czy jest dopasowana do wieku dziecka,
  • ruchome elementy zabawki,
  • łatwopalność i wady w budowie lub uszkodzenia,
  • ostre krawędzie i wystające elementy.

Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona tak, jak ich pomysły na zabawę. Dlatego przy wyborze prezentów – szczególnie dla najmłodszych – bądźmy ostrożni i wybierajmy zabawki, co do których jakości mamy pewność – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Więcej na temat niebezpiecznych zabawek na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów



Źródło info: Izba Administracji Skarbowej w Krakowie

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel