Uprawnienia montera rusztowań
Osoba aplikująca na stanowisko montera rusztowań musi przedłożyć przyszłemu pracodawcy ważne badania lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokościach powyżej 3 m (czyli tzw. badania wysokościowe). Konieczne będzie także przedstawienie uprawnień do wykonywania zawodu. Uprawnienia montera zostają przyznane po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Po zweryfikowaniu jego kompetencji, monter otrzymuje świadectwo dokumentujące posiadane kwalifikacje oraz wpis do książki operatora Pracownik, który nie posiada wymaganych uprawnień, może wykonywać jedynie funkcje pomocnicze (bez czynności montażowych). Do jego obowiązków należy wówczas podawanie elementów rusztowania, nie wchodząc na konstrukcje i nie pracując na wysokości. Pomocnik montera odbywa instruktaż stanowiskowy w zakresie bhp, musi posiadać też aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku pomocnika montera.
Wykształcenie
Pracodawcy najczęściej decydują się na zatrudnienie absolwentów szkół zawodowych o profilu budowlanym. Aby podnosić swoje kwalifikacje monter rusztowań powinien uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez przedsiębiorstwa, instytucje branżowe i ośrodki szkoleniowe spełniające określone wymagania prawne. Czynne prawo jazdy kategorii B będzie potrzebne monterom pracujących w terenie. Przydatna okazuje się też podstawowa znajomość języka obcego na poziomie podstawowym. Ułatwi ona korzystanie z dokumentacji opisujących nowe technologie.
Potwierdzenie kompetencji
Monter rusztowań ma okazję do tego, by swoje kompetencje zawodowe egzaminem czeladniczym lub mistrzowskim przeprowadzonym przez organizacje rzemieślnicze. Osoba zatrudniona na tym stanowisku, aby zwiększyć swoje szanse na awans, powinna uzupełniać wiedzę specjalistyczną i doskonalić umiejętności na kursach kwalifikacyjnych i potwierdzić zdobyte umiejętności egzaminem w okręgowej komisji egzaminacyjnej. Posiadając kompetencje w zawodzie montera rusztowań, można pracować także w innych pokrewnych zawodach np. jako monter konstrukcji stalowych, monter konstrukcji budowlanych czy monter konstrukcji aluminiowych. Z kolei doświadczony monter rusztowań nierzadko awansuje na kierownika zespołu montażowego.
Monter rusztowań, aby legalnie wykonywać swój zawód, musi posiadać niezbędne uprawnienia potwierdzone przez powołane do tego celu instytucje. Wyłącznie przedkładając niezbędną dokumentację zaświadczającą o wymaganych kompetencjach oraz o zdobytej wiedzy, ma on szanse na zdobycie pracy w interesującej go profesji.
Jeżeli szukasz dla siebie nowego zajęcia i zależy Ci na rozwoju swojej kariery, sprawdź oferty pracy dla monterów rusztowań dostępne w serwisie praca.money.pl.
Napisz komentarz
Komentarze