Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Gorlice: Włamują się na Facebooka

Podziel się
Oceń

Młoda kobieta zawiadomiła mundurowych, że ktoś nielegalnie zalogował się na jej konto na portalu społecznościom. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie w Gorlickiem.


Policjanci otrzymali zgłoszenie kilka dni temu. W tym przypadku chodziło o tak zwane „przełamanie”, czyli zalogowanie się na prywatne konto.



Takie zgłoszenia zdarzają się coraz częściej. Nie tak dawno pracowaliśmy nad podobną sprawą, również chodziło o „przełamanie” hasła, ale to portalu aukcyjnego – wyjaśnia aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Najważniejszy jest fakt, iż mundurowi są bardzo skuteczni w poszukiwaniu takich włamywaczy.

To nie jest kwestia możliwości, tylko czasu – podkreśla rzecznik Szczepanek.

Każda osoba, która zauważy, że ktoś włamał się do jej osobistego konta i dokonał zmian uniemożliwiających na przykład zalogowanie się na nim, może zgłosić ten fakt na policję. Poszkodowanych chroni prawo karne, jak i cywilne, a takie przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Chodzi tu oczywiście o poważne przypadki, a nie sytuacje, gdy koleżanka podejrzy w czasie przerwy hasło do facebookowego konta koleżanki, zaloguje się na nim i opublikuje jakiś post na tablicy. 

Włamania, które zazwyczaj zgłaszane są mundurowym, dotyczą sytuacji, gdy ktoś wykorzystuje „przełamane” hasło do konkretnego celu, na przykład zamówienia czy sprzedania jakiegoś przedmiotu na portalu aukcyjnym przy użyciu naszych danych.

Nielegalne uzyskiwanie, niszczenie, zmiana lub usuwanie informacji oraz utrudnianie dostępu do komputerowych baz danych, zakłócanie pracy systemu komputerowego lub sieci komputerowej podlega karze grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności – mówi aspirant Szczepanek.

Włamania na konta społecznościowe są coraz bardziej uciążliwe, bo włamywacze zmieniają hasła i adresy e-mail, na które są wysyłane przypomnienia hasła. W Polsce zdarzały się przypadki, że hakerzy żądali pieniędzy za „oddanie” dostępu do kont.

Podobny przypadek kilka lat temu zdarzył się również w Gorlicach. Hakerzy przejęli bazę pacjentów jednej z przychodni. Całkowicie zablokowali do niej dostęp i zażądali pieniędzy za jej odblokowanie. Sprawa została zgłoszona na policję, ale po kilku dniach zawiadomienie zostało wycofane. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że właściciel przychodni zdecydował się na zapłacenie włamywaczom i odzyskał dostęp do swojej bazy.

Za samo „przełamanie” zabezpieczenia grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Inaczej sytuacja wygląda, gdy sprawca dostał się na przykład na naszą pocztę, a następnie dokonał różnego rodzaju zmian czy uszkodzenia danych, bo za takie działania Kodeks Karny przewiduje karę pobawienia wolności do 3 lat, a jeśli dokonane zmiany spowodowały straty finansowe, to sprawcy grozi nawet 5 lat za kratkami – wyjaśnia oficer Szczepanek.


 




 


Napisz komentarz
Komentarze
koleżka poliglota 25.10.2017 14:37
ludzie na potęgę zostawiają swoje w sieci a potem narzekają, że ktoś ich konto zajumał. Podstawowych zasad się nie trzymają a potem płacz ... smartfony nie pozabezpieczane, naściągane aplikacji, gdzie w każda żąda dostępu do wszystkich zasobów aparatu

Łukasz 25.10.2017 09:42
Panie Szczepanek. A ile grozi za udostępnianie danych osobowych przez np operatorów sieci komórkowych spamerom którzy działają tak swobodnie jak gdyby jawne wprowadzanie w błąd, naciąganie i często narażanie na koszty szczególnie osoby starsze było zupełnie legalne?A kwestii facebook-a to osoba odpowiedzialna i świadoma nie umieszcza poufnych albo istotnych danych na tego typu portalach. Nie rozumiem skąd takie bezgraniczne zaufanie do administratorów i nie wiadomo w sumie do kogo bo przecież facebook nie ujawnia listy osób które mają dostęp do ich baz danych w ramach wykonywanego zawodu. Facebook i.t.p. należy traktować jak dużą, ogólnoświatową firmę z branży IT zatrudniającą wielu różnych ludzi, a nie jak wirtualną, bliżej nieokreśloną przestrzeń w której zanurzeni są użytkownicy.

Luk 25.10.2017 09:20
Jak poszkodowani wymyślają proste hasło do konta typu data urodzenia, imię, albo np. 12345678 to potem się dziwią, że ktoś im się na konto włamał. Innym błędem, który popełniamy to logowanie się poza miejscem zamieszkania (np u znajomych) i zapamiętywanie hasła w przeglądarce lub zapominamy się wylogować. W takim przypadku można stwierdzić, że sami prosimy się o kłopoty.Przy rejestracji konta powinniśmy wpisać numer telefonu albo alternatywny adres email aby potem bez problemu odzyskać konto. W przeciwnym przypadku mamy duży kłopot.

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”