Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju narzędzia, które błyskawicznie pomogą ci uporać się z zalegającym, śnieżnym puchem. Jak więc szybko i skutecznie odśnieżyć podjazd oraz jakich narzędzi warto do tego użyć? Jak pozbyć się niebezpiecznego oblodzenia z nawierzchni? Sprawdź koniecznie!
Czym odśnieżać podjazd - sprawdzone sposoby
Jeżeli do oczyszczenia ze śniegu masz jedynie niewielką powierzchnię, często wystarcza solidna i wytrzymała łopata do śniegu. Dużym zainteresowaniem też cieszy się ręczny pług, który składa się z ramy, trzonka i szufli. To drugie narzędzie jest bardzo lekkie i poręczne oraz nie wymaga schylania się, co w znacznym stopniu chroni nasz kręgosłup.
Odśnieżanie dużych ogrodów i podjazdów sprawia jednak znacznie większy problem, ponieważ jest bardzo czasochłonne i uciążliwe. Polskie prawo nakazuje też właścicielom poszczególnych terenów obowiązek odśnieżania chodników, które biegną wzdłuż działki.
Świetnym rozwiązaniem do odśnieżania dużych podjazdów i działek są więc odśnieżarki elektryczne, odśnieżarki spalinowe oraz pługi do traktorków i glebogryzarek. Dlaczego warto wybrać odśnieżarkę lub pług do traktorka/glebogryzarki i czym charakteryzuje się taki sprzęt?
Odśnieżarka akumulatorowa
Do odśnieżania podjazdów wokół domu, garażu i średnich oraz większych posesji doskonale sprawdza się odśnieżarka akumulatorowa, która jest bardzo łatwa w obsłudze. Co więcej, nowoczesne akumulatory litowo-jonowe skonstruowane są tak, że nie wymagają bardzo długiego ładowania, a dodatkowo zapewniają dużą wydajność i sprawiają, że nie musimy robić częstych przerw podczas odśnieżania.
Taki sprzęt kosztuje zdecydowanie więcej niż łopata, ale gwarantuje nam szybkie i skuteczne rozprawienie się ze śniegiem!
Odśnieżarka spalinowa
Odśnieżarka spalinowa jest maszyną o dużej mocy, która doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, również bardzo ciężkich. W odśnieżarkach spalinowych stosuje się niezwykle odporne na niskie temperatury silniki, dzięki czemu nie trzeba obawiać się ewentualnej awarii sprzętu nawet przy dużym mrozie.
Odśnieżarki spalinowe można podzielić na jednostopniowe i dwustopniowe. Sprzęt jednostopniowy posiada silnik dwusuwowy. W przypadku średniej wielkości powierzchni odpowiednia będzie więc odśnieżarka dwusuwowa. Jednak jeżeli mamy do odśnieżenia naprawdę sporej wielkości podjazd, najlepiej wybierać odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła. Nie wymagają one już użycia dodatkowej siły.
Napęd pozwala nam łatwiej dopasować prędkość odśnieżania, a zgarniany śnieg wyrzucany jest na odległość kilku metrów, co powoduje, że tuż przy podjeździe nie tworzą się ogromne zaspy. Takie urządzenia mają solidną konstrukcję i wykonywane są z bardzo odpornych materiałów. To więc idealne rozwiązanie do odśnieżenia większej powierzchni!
Pług do traktorka ogrodowego
Jeżeli jesteśmy posiadaczami traktorka ogrodowego z możliwością montażu pługu (np. modeli od Husqvarna, Stiga czy AL-KO), wystarczy tylko dokupić pług do odśnieżania, by cieszyć się łatwą i szybką pracą. Traktorkiem z pługiem szybko odśnieżysz chodnik, podjazd i każdą ścieżkę wokół domu.
Pługi do traktorków, a także odśnieżarki akumulatorowe i spalinowe znajdziesz na: https://ogrod-pro.pl/75-odsniezanie.
Traktorek ogrodowy jest sprzętem całorocznym. W lecie i jesienią za jego pomocą skosimy trawę i oczyścimy działkę z zalegających liści, a zimą będziemy mogli szybko i przyjemnie odśnieżyć podjazd. Warto pamiętać, że pług śnieżny do traktora przyda nam się także do rozgarniania piasku czy gleby.
Pług do glebogryzarki spalinowej
Pługi mocowane są również do glebogryzarek spalinowych. To kolejna, świetna alternatywa, dla zwykłej łopaty do śniegu. Po zakończeniu okresu zimowego wystarczy zdemontować pług (posłuży nam on w kolejnym sezonie) i użyć glebogryzarki do wykonywania sezonowych prac w ogrodzie czy na działce (uprawa warzyw, pielęgnacja trawnika).
Wysokiej jakości, niezwykle wytrzymałe pługi do glebogryzarek posiada w swojej ofercie m.in. polska firma Globstal. Produkowany sprzęt jest niezwykle wytrzymały, ma solidną konstrukcję, a dodatkowo cechuje się obszerną szerokością roboczą, co znacznie ułatwia i przyspiesza odśnieżanie wokół domu.
Pług do glebogryzarki skutecznie radzi sobie ze śniegiem, nie uszkadzając przy tym podłoża.
Jak odśnieżać chodnik i podjazd - praktyczne porady
Jeżeli wybraliśmy już odpowiedni sprzęt, warto przyswoić sobie również kilka zasad prawidłowego odśnieżania.
- Niektórym skutkom mrozu i padającego śniegu można zapobiec wcześniej, np. poprzez posypanie nawierzchni specjalnym granulatem. To zapewni nam większe bezpieczeństwo podczas poruszania się po podjazdach i ścieżkach. Schody z kolei można posypać piaskiem, który zwiększa przyczepność.
- Nie zapominaj też, że odgarnięty śnieg należy przechowywać w jednym miejscu. Zaspy nie mogą ograniczać widoczności kierowcom na drodze, a także utrudniać ruchu pieszych w czasie poruszania się po chodniku.
- Śniegu nie możemy zgarniać na drogę, ponieważ po pewnym czasie może on sprawić, że nawierzchnie staną się znacznie bardziej śliskie, co stwarza zagrożenie w ruchu.
- Pamiętaj, że odśnieżanie chodnika czy podjazdu jest konieczne, szczególnie wtedy, gdy występują duże opady śniegu.
Oblodzona powierzchnia - jak sobie z nią poradzić?
Sporym problemem w zimie jest lód i oblodzenia. W walce z tymi niedogodnościami często powierzchnie traktuje się chlorkiem wapnia czy chlorkiem sodu. Popularny jest także chlorek magnezu (użycie chlorku magnezu jest bardzo efektywne i zabezpiecza powierzchnię na długo). By uniknąć ślizgania się, stosuje się też piasek.
Odśnieżanie chodnika i usuwanie oblodzeń w ogrodzie i wokół domu nie powinno odbywać się jednak z użyciem soli (wiele osób radzi sobie z lodem, traktując go solą kuchenną). W ogrodzie nie wolno tego robić, ponieważ sól jest bardzo niebezpieczna dla roślin i powoduje powstanie tzw. suszy fizjologicznej. Ponadto jest ona szkodliwa także dla naszego obuwia oraz wrażliwych poduszek łap naszych zwierząt. Sól może też przyspieszać korozję karoserii samochodu.
Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup granulatu, który będzie bezpieczny dla roślin i zwierząt. Taki produkt ułatwia nam usuwanie śniegu oraz lodu i nie niszczy płyt chodnikowych czy kostki brukowej. Dodatkowo może być stosowany w bardzo niskich temperaturach.
Jakie inne narzędzia przydadzą się nam w zimie? Niezwykle pomocny w czasie zimy może okazać się też skuwacz do lodu, pozwalający skutecznie pozbyć się zbitej warstwy śniegu oraz zgarniacze dachowe, dzięki którym bez problemu usuniemy śnieg i niebezpieczne, zwisające z dachu sople. Taki zgarniacz nada się także do usuwania lodu z rynien.
Napisz komentarz
Komentarze