Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Nagroda „Zadbany Zabytek” trafiła do naszego powiatu

Podziel się
Oceń

W miniony poniedziałek (14 listopada) w warszawskim Centrum Prasowym Foksal uroczyście nagrodzono laureatów konkursu „Zadbany Zabytek 2022” i „Samorząd dla dziedzictwa”. Jedna z nagród trafiła do naszego regionu.
Nagroda „Zadbany Zabytek” trafiła do naszego powiatu

Autor: NID/halogorlice.info ©

 

W konkursie „Zadbany Zabytek 2022” w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” nagrodę otrzymało Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. 

Za co nagrodzono tę instytucję?

Wszystko dzięki świetnie zaplanowanym i wykonanym pracom przy Cerkwi Grekokatolickiej św. Kosmy i Damiana w Bartnem. Jak podkreślono w werdykcie, na nagrodę zasługuje 

wzorowe utrzymanie i konserwacja zabytku architektury drewnianej, który pełni ważną funkcję społeczną. 

 

W kategorii konkursowej „Architektura i budownictwo drewniane” laureatem tegorocznego konkursu stała się gmina miasta Pyzdry, a nagrodzona aktywność to prace przy Domu Podcieniowym w Pyzdrach. Nagroda została przyznana 

za uratowanie ostatniego, drewnianego, podcieniowego domu wschodniej Wielkopolski, będącego świadectwem tradycji rzemiosła tkackiego w Pyzdrach. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone z pietyzmem, poszanowaniem oryginalnego detalu oraz konstrukcji. Dzięki temu zachowano obiekt o niezwykłej wartości dla miasta i tożsamości kulturowej jego mieszkańców.

Poza wyróżnieniem dla Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach wyróżnienia w tej kategorii otrzymały także:

  • gmina Markowa –  za prace podjęte przy Chacie Jana Raka w Husowie – tutaj wyróżniono pełne poszanowanie autentyzmu architektury, które ujawniło się poprzez wykorzystanie tradycyjnych technik i pietyzm w zachowaniu oryginalnych elementów wystroju i wyposażenia. Doceniono także aktywność lokalnej społeczności, która włącza się w utrzymywanie i zachowanie obiektu.
  • parafia rzymskokatolicka Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starymgrodzie za podjęte prace przy kościele parafialnym Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie – tu zdecydowano się nagrodzić przeprowadzenie prac mających na celu przywrócenie tradycyjnych materiałów, a przez to starania o przywrócenie oryginalnej, historycznej formy obiektu. Jury podkreśliło także niezwykle wysoki poziom przygotowanej dokumentacji konserwatorskiej, która towarzyszyła pracom..

 

W przypadku naszej cerkwi w Bartnem podkreślono w szczególności to, że metoda działania związana z ochroną tego zabytku została właściwie określona, a wszystkim pracom towarzyszyła dogłębna analiza konserwatorska. 

 

Jak mówił w czasie fali wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, dr Jarosław Sellin 

To wielkie święto, zarówno dla właścicieli nagrodzonych zabytków oraz wykonawców prac konserwatorskich, jak i samorządów z powodzeniem realizujących zadania związane z ochroną dziedzictwa.

 

Konkursy mają na celu pokazywać dobre praktyki w zakresie troski o nasze materialne dziedzictwo. To także motywacja do dalszego działania na rzecz kultury i ochrony sztuki.

Konkurs „Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Całą procedurę związana z konkursem prowadzi zaś Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem tego konkursu jest promowanie tych inicjatyw, które przyczyniają się do tworzenia pięknej przestrzeni architektonicznej. Chodzi tu w szczególności o wyróżnienie najlepszych prac konserwatorskich, ale także prac budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych, które zostały zrealizowane w Polsce z zachowaniem najwyższych standardów (tak na poziomie wykonania, jak i prowadzenia badań poprzedzających takie działanie).

To niezwykły konkurs, ponieważ jego pierwsza edycja miała miejsce niemal 50 lat temu!. 

Do konkursu „Zabytek Zadbany” w 2022 roku zgłoszonych zostało 100 obiektów, a do oceny jury przedstawiono 88 wniosków formalnych ze wszystkich szesnastu województw. Pozostałe wnioski zgłoszone do konkursu nie spełniały wymagań formalnych postawionych przez Organizatora. 

Ostatecznie nominację otrzymało 20 obiektów, czyli cztery w każdej z pięciu podstawowych kategorii konkursowych. Dodatkowo dwa obiekty nominowano w kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.

Wyróżnienie za prace nad cerkwią w Bartnem przyznało jury w składzie: 

  • Adam Jankiewicz – przewodniczący,
  • Miron Urbaniak – wiceprzewodniczący,
  • Zastępca Dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Monika Bogdanowska – Zastępca Dyrektora NID,
  • Jakub Lewicki – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków,
  • Katarzyna Pałubska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN,
  • Małgorzata Gwiazdowska.

 

Źródło info: muzeum.gorlice.pl, Narodowy Instytut Dziedzictwa

Napisz komentarz
Komentarze
Bar 23.11.2022 13:40
Piękna cerkiew w Bartnem, polecam wybrać się tam rowerem, przy sprzyjającej pogodzie

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”