Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Apel poległych z niezwykle piękną oprawą. Tak się celebruje niepodległość

Podziel się
Oceń

W sobotni wieczór (12 listopada) na cmentarzu wojennym w Bobowej odbył się niezwykły Apel poległych. Odezwa do tych, którzy poświęcili swoje życie, by dać je nam: w wolnej, niepodległej Polsce.
Apel poległych z niezwykle piękną oprawą. Tak się celebruje niepodległość

Autor: naszabobowa.pl/halogorlice.info ©

 

Nie możemy zapomnieć o tych, których prochy spoczywają w bobowskiej ziemi lub przyjęła ich ziemia innych stron świata. 

Od takich słów swoją relację z uroczystości rozpoczyna Grupa ks. Jana Czuby z Bobowej, która przygotowała niezwykłą uroczystość patriotyczną. By zachować pamięć o wydarzeniach sprzed wielu, wielu lat postanowili wyjść z ciepłych sal, stawić czoła nocy i żywym ogniem w ręku złożyć hołd tym, którzy byli zmuszeni oddać życie w walce o niepodległość.

Polacy walczący w kolejnych potyczkach nie szczędzili potu, byśmy dziś mogli nazywać się Polakami, mówić po polsku. Wieczorne spotkanie było oddaniem im części, wyrazem pamięci i wypełnieniem obywatelskiego obowiązku pamiętania o przeszłości. 
 

Gdyby stanęli przed nami, jak by nas ocenili?

 

To jedno z pytań, które pojawiło się w czasie refleksji na bobowskim cmentarzu wojennym:

(...) nasza pamięć nie może być bierna, musi żyć w naszych umysłach i sercach, poszukując wciąż na nowo, każdego dnia, odpowiedzi na pytanie: 
Kim jestem? Jakie wartości i zadania przekazują mi minione pokolenia bohaterskich Polaków? 
Co mówią do nas ludzie, których nazwiska przywołaliśmy w tej cmentarnej ciszy? 
Gdyby stanęli przed nami, jak by nas ocenili?

 

To ważne pytania, które warto sobie czasem zadać. W ciszy, w odosobnieniu, a najlepiej w takich okolicznościach, w jakich mogli je zadać sobie uczestnicy sobotniego Apelu poległych. 

W czasie spotkania odczytano nazwiska osób, które poświęciły się dla dobra ojczyzny i osób, które zasługują na to, by móc żyć w warunkach wolności. 

Wyczytywane nazwiska bardzo często brzmiały znajomo, swojsko. Tak, jak nazwiska wielu osób, które dziś znamy, z którymi codziennie rozmawiamy. Nie był to przypadek. Były to dane osób, które z Bobowej pochodziły bądź były silnie związane z naszym regionem. Nie wszyscy zginęli w walkach - wielu z nich przeżyło jeszcze wiele lat, mogąc nacieszyć się życiem w wolnej Polsce. Zmarli niedawno, dlatego ich imiona i nazwiska przywołały w pamięci zebranych wspomnienie znanych im dobrze twarzy.

Apelowi poległych towarzyszyła recytacja strof poezji. Były też akcenty muzyczne: pieśni na żywo wykonywała Beatę Martuś, a akompaniowała jej siostra Wojciecha.

Na cmentarzu wybrzmiała „Rota”, „Legiony”, „Czerwone maki” czy pieśń „Miejcie nadzieję”. 

Wśród przybyłych na cmentarz znalazł się również Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej, który podziękował Grupie ks. Jana Czuby za organizację apelu i podkreślił, jak ważna dla naszej tożsamości jest pamięć o przeszłych pokoleniach i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.
 

Niezwykły Apel poległych został przygotowany przez Grupę ks. Jana Czuby

Wydarzenie wyreżyserowała Lucyna Hartig, a scenariusz przygotowany został wspólnie z  Barbarą Kowalską.
Członkowie Grupy nie tylko odczytywali i recytowali przygotowane kwestie, ale przygotowali także cmentarz do uroczystości. Zaczęli od gruntownego sprzątania, skończyli na przygotowaniu stosownej dekoracji. 
Całość wydarzenia nie miałaby takiego klimatu, gdyby nie odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie. To zapewnił Łukasz Kruczek. 

Szczególnego charakteru spotkaniu dodała obecność Józefa Gucwy, który wcielił się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Licznie pojawili się także druhowie z pochodniami, silna była reprezentacja młodzieżowej drużyny OSP Bobowa.
 

Na zakończenie Apelu wszystkim zebranym udzielił błogosławieństwa ks. Jarosław Kokoszka.

Dźwięki pieśni „Pyszni się, pyszni” w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego towarzyszyła uczestnikom spotkania w czasie rozchodzenia się do domów. 

 

Źródło info: Grupa ks. Jana Czuby, naszabobowa.pl

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”