Zapalenie trzustki – przyczyny i objawy
Przyczyny tego stanu są bardzo zróżnicowane i mogą być zależne od pacjenta. Najczęściej schorzenie wywołane jest nadużywaniem alkoholu, kamicą żółciową, urazami jamy brzusznej, stosowaniem niektórych leków czy różnymi infekcjami. Natomiast pierwszym objawem jest bardzo silny ból w górnej części brzucha, który może utrzymywać się przez kilka dni. W przypadku ostrego wariantu choroby bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, silne pragnienie, rumień twarzy, gorączka czy przyspieszone bicie serca.
Natomiast przewlekłej postaci bardzo często towarzyszyć bóle, wzdęcia, biegunki wymioty, utrata masy ciała, świąd skóry czy hiperglikemia. Ponadto dochodzi do poszerzenia się światła pęcherzyków i kanalików trzustki, co może prowadzić do ich zwłóknienia, a nawet niewydolności organu. Dlatego należy konicznie udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie metody terapii.
W wielu przypadkach bardzo dobrze działa na zapalenie trzustki dieta. Ponadto pacjent może otrzymać leki o działaniu przeciwbólowym i zmniejszającym wydzielanie soku trzustkowego.
Zapalenie trzustki dieta
Odpowiedni sposób żywienia ma kluczowe znaczenie dla leczenia zarówno przewlekłej, jak i ostrej postaci zapalenia trzustki. Dieta powinna być lekkostrawna i dopasowana do rodzaju zaburzeń. Przy postaci przewlekłej stawia się na produkty lekkostrawne i ubogie w tłuszcz. Natomiast po chorobie należy stopniowo rozszerzać dietę.
Przy takim schorzeniu jak zapalenie trzustki dieta https://dietly.pl/blog/dieta-trzustkowa-zasady-i-produkty-dozwolone powinna obejmować: jasne pieczywo, drobne kasze, ryże, makarony, chude mięso, ryby, chudy nabiał, warzywa i owoce bez skórki i pestek, słabe napary z ziół, musy, wywary warzywne, łagodne zioła czy przyprawy.
Natomiast unikać należy alkoholu, napojów gazowanych, mocnych naparów (kawy, herbaty), słodyczy, pełnotłustego mleka, żółtego sera, smalcu, boczku, słoniny, tłustych mięs, tłustych ryb, podrobów, majonezu (również w sałatkach) czy gruboziarnistych produktów zbożowych.
Choroby trzustki – jak się przed nimi ustrzec?
Na choroby trzustki bardzo często ma wpływ styl życia pacjenta. Do podstawowych przyczyn zaliczamy nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy wysoką ilość tłuszczu w diecie. Ponadto do wystąpienia tych zaburzeń może przyczyniać się również cukrzyca. Zapalenie trzustki niekiedy pojawia się niezależnie od diety pacjenta. Mogą wpływać na to czynniki genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego czy zaburzenia lipidowe.
Pamiętaj, aby tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów udać się do lekarza, który dokładnie zbada problem i na tej podstawie zaproponuje skuteczną terapię. Dzięki temu szybko zadbasz o doskonałe samopoczucie.
– artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze