Niestety brakło odrobiny szczęścia, aby wykonać zdjęcie. Ale nasz Czytelnik był pewien tego, że zwierzę, które spotkał, nie jest typowym mieszkańcem naszych terenów. Jak relacjonował:
Wiem, jak wygląda pies. Wiem, jak wygląda lis — to na pewno nie był przedstawiciel tych gatunków. Miał bardzo długie nogi, więc w pierwszej chwili pomyślałem, że to kojot. Ale po sprawdzeniu zdjęć dostępnych w internecie miałem już niemal całkowitą pewność.
Zwierzę, które spotkał na swojej drodze, nie było ani psem, ani wilkiem, ale szakalem złocistym!
Aby potwierdzić słowa naszego Czytelnika, i upewnić się, czy to w ogóle możliwe. Zadzwoniliśmy do Nadleśnictwa Gorlice, gdzie sprawę wyjaśnił nam zastępca Nadleśniczego, Konrad Barczyk:
Spotkanie z takim zwierzęciem jest jak najbardziej możliwe. To gatunek inwazyjny, ciepłolubny drapieżnik, który dotychczas pojawiał się na południu Europy, ale zaczął migrować. Jest to kolejny gatunek podobny do lisa czy jenota, a więc rywalizujący z nimi o podobne zdobycze: przepiórki, kuropatwy, bażanty czy zające.
To powoduje, że niestety, nie jest gatunkiem pożądanym, ponieważ ograniczy i tak już malejącą liczebność najmniejszych zwierząt. W rozmowie z nami przedstawiciel Nadleśnictwa podkreślił, że pojawienie się na naszym terenie gatunku, który dotychczas występował na południu Europy, nie jest niczym dziwnym.
Szakal złocisty nie powinien stanowić zagrożenia dla przedstawicieli podobnych mu gatunków, ani dla człowieka. Pierwszy jego przypadek pojawienia się w Polsce odnotowano w 2015 roku. W 2020 było to już 15 potwierdzonych obserwacji szakala złocistego. Najczęściej są to pojedyncze przypadki i obserwacje z konkretnego miejsca. Podejmowane są próby monitoringu
Przyczyny migracji szakala złocistego to m.in.: wytępienie populacji wilka w XX w., tolerancja środowiskowa i zdolność do dalekodystansowych migracji, wprowadzenie statusu ochronnego w niektórych krajach Europy (Bałkany). Zmiany w sposobie użytkowania terenów np. przerzedzanie lasów, bogate i łatwo dostępne antropogeniczne źródła pokarmu. Przede wszystkim główną przyczyną migracji są zmiany klimatyczne (ocieplenie).
Cechy charakterystyczne szakala złocistego (Canis aureus)
Jasne plamy na szyi i piersi, zrośnięte opuszki przednich łap, a także u wielu osobników występuje wyrostek potylicy tzw. wyrostek szakala. Szakal złocisty jest większy od lisa rudego (Vulpes vulpes), ale mniejszy od wilka szarego (Canis lupus). Wysokość w kłębie: 40-55 cm, dla porównania lis rudy mierzy w kłębie 35-50 cm, a wilk szary 60-85 cm w kłębie. Sylwetka szakala wpisana jest w kwadrat, co sprawia, że zwierzę to wydaje się dość wysokie. Waga szakala może wahać się w granicach od 6 do 16 kilogramów.
O sprawę zapytaliśmy także miłośnika dzikich zwierząt, lek. wet. Wojtka Wójcika, który podkreślił, że przede wszystkim – warto było by wykluczyć czy to nie było to inne zwierzę – żeby mieć stuprocentową pewność. To oczywiście da się zrobić.
A pomylić można łatwo, choćby z chorym lisem. Dla przykładu zdjęcia poniżej.
Będziemy Was informować na bieżąco!
AKTUALIZACJA (3 listopada 2022, godz. 18.57)
Mamy odpowiedź >>>Zobaczcie co nagrało się na fotopułapce [FOTO]Źródło info: informacje.pan.pl/prezentacja na temat szakali Mai Karolewskiej dostępna pod linkiem http://www.cietrzew78.pl/SZAKAL.pdf
Napisz komentarz
Komentarze