Badania dowiodły jednak, że w praktyce jest wręcz odwrotnie. Za sprawą przestawiania zegarków rosną nasze rachunki za prąd – musimy używać sztucznego źródła światła.
Jeśli popatrzymy na to, jak współcześnie gospodarujemy swoim czasem i energię elektryczną, założenia zmiany czasu wydają się zupełnie nietrafione. Przyznajmy szczerze: istnieje szereg możliwości oszczędzania energii, z których nie korzystamy. Jednocześnie nigdy wcześniej nie byliśmy uzależnieni od energii elektrycznej tak jak współcześnie
Dodatkowo skutkiem zmiany czasu z letniego na zimowy może być pogorszenie samopoczucia i problemy ze snem. Zanim organizm przyzwyczai się do zmian – może to zająć około tygodnia – może pojawić się m.in. brak apetytu, rozdrażnienie, nadmierna senność, brak energii czy trudności z koncentracją.
Zmieniamy czas na zimowy
Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, a zatem w nocy z soboty (29 października) na niedzielę (30 października).
Wskazówki zegara przestawiamy o jedną pełną godzinę do tyłu z godziny 3 na godzinę 2 w nocy – będziemy mogli spać dziś dłużej!
Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca, czyli do 26 marca 2023 roku.
Czy to będzie ostatnia zmiana czasu?
W najbliższych latach nie zanosi się na to, że przez cały rok będzie obowiązywał jeden (letni lub zimowy) – jak chce tego większość mieszkańców Unii Europejskiej.
Pisaliśmy o tym rok temu >>>Niebawem nowe rozporządzenie: czy skończymy przestawiać zegarki?Jeśli Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu to przez kolejnych pięć lat, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią – poinformowało już rok temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Te kraje zniosły zmianę czasu na zawsze
O zniesieniu uciążliwej zmiany czasu mówi się od dawna. Parlamenty dwóch państw przegłosowały w tym tygodniu ustawę, która w trybie natychmiastowym likwiduję zmianę czasu na zawsze. Mieszkańcy Jordanii pozostaną przy czasie letnim, nie zmienią godziny w najbliższą niedzielę. W Meksyku natomiast Senat zatwierdził w środę ustawę eliminującą czas letni. Ostatnia zmiana czasu nastąpi w niedzielę (30 października). Wyjątki mają dotyczyć jedynie miast, które sąsiadują z USA i mają między sobą powiązania handlowe.
Źródło info: medonet.pl/money.pl
Napisz komentarz
Komentarze