Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Co z podwyżkami dla pracowników podmiotów leczniczych?

Podziel się
Oceń

Zarząd Powiatu Gorlickiego zapoznał się już ze stanowiskiem konwentu powiatów naszego województwa na temat wynagrodzeń osób pracujących w podmiotach leczniczych. Poniżej publikujemy treść tego stanowiska.
Co z podwyżkami dla pracowników podmiotów leczniczych?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

11 sierpnia 2022 roku opublikowano Stanowisko konwentu powiatów województwa małopolskiego, którego przedmiotem są wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Przypomnijmy, że mieli oni uzyskiwać wyższe wynagrodzenia wynikające ze zmian prawnych obowiązujących od 1 lipca. 

W wielu placówkach medycznych do tego jednak nie doszło. Dlaczego? Jakie rozwiązania mogą zostać wprowadzone, by prawo było stosowane, a jednocześnie nie wpływało na szkodę samych podmiotów leczniczych?

Poniżej publikujemy pełną treść tego stanowiska


Stanowisko konwentu powiatów województwa małopolskiego z 11 sierpnia 2022 roku wobec braku zabezpieczenia środków na podwyżki wynagrodzeń wynikające ze zmiany od 1 lipca 2022 Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
 

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego wyraża zaniepokojenie informacjami o braku zabezpieczenia środków dla Szpitali Powiatowych na podwyżki wynagrodzeń wynikających ze zmiany, od 1 lipca 2022 r., przepisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przedstawiona przez NFZ propozycja finansowa, zgodnie z zapisami cytowanej powyżej ustawy, powinna pozwolić nie tylko na pokrycie kosztów wzrostu wynagrodzeń wynikających
z ustawy, ale również uwzględniać sfinansowanie nadzwyczajnego wzrostu kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych przez Szpitale Powiatowe. 

Tymczasem przekazane propozycje nie rekompensują nawet kosztów samych podwyżek płac wprowadzonych ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia (...), nie mówiąc już o rekompensacie wzrostu innych kosztów funkcjonowania szpitali.

Braki środków na podwyżki dotyczą wszystkich szpitali, lecz w sposób szczególnie dotkliwy dotykają Szpitali Powiatowych, które stanowią rdzeń polskiego systemu opieki szpitalnej, zabezpieczający bezpieczeństwo zdrowotne szerokiej rzeszy pacjentów. Brak środków na podwyżki spowoduje dalsze zadłużanie się Szpitali Powiatowych, pogorszenie ich kondycji finansowej, a ponadto będzie zarzewiem konfliktów wśród pracowników i kadry zarządzającej Szpitalami Powiatowymi i w konsekwencji doprowadzi do obniżenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Propozycje finansowania świadczeń medycznych przedstawione Szpitalom Powiatowym przez kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia są nie do zaakceptowania.

Zgodnie z przedstawioną propozycją finansowania, w większości Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego zabraknie po kilkaset tysięcy złotych w skali miesiąca na sfinansowanie kosztów wprowadzonych podwyżek płac. Zaproponowany wzrost środków w żaden sposób nie zrekompensuje skutków drastycznego wzrostu cen towarów i usług.
Wiele szpitali znalazło się w pułapce stojąc przed wyborem, czy nie realizować podwyżek, na które nie otrzymały środków i pozostawać w sprzeczności z prawem i oczekiwaniami
personelu, czy też zrealizować ustawę i stracić w ciągu kilku miesięcy płynność finansową i możliwość realizowania jakichkolwiek płatności.

Jednym z powodów tej sytuacji jest wycofanie się przez NFZ z finansowania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia wynikających z dotychczasowych podwyżek, które były obligatoryjne, a których skutki finansowe nadal obciążają budżety Szpitali. Od kilku lat Szpitale realizując kolejne narzucane ustawami podwyżki, otrzymywały comiesięcznie
środki na ich finansowanie. 

Ponieważ wyjściowe kwoty wynagrodzeń sprzed podwyżek w Szpitalach były niskie, środki przekazywane do tej pory przez NFZ na ich realizację, były
relatywnie wysokie w stosunku do zaniżonych wycen świadczeń w kontraktach. Wynikały jednak nie z decyzji kierujących Szpitalami, a z pojawiających się kolejnych ustaw
nakładających obowiązki w tym zakresie. 

Zaprzestanie finansowania dotychczasowych, nadal obowiązujących podwyżek, w istocie spowoduje upadek Szpitali.

Apelujemy o pomoc w zablokowaniu odbierania środków na dotychczasowe wynagrodzenia personelu medycznego, również dlatego, że po licznych kontaktach z parlamentarzystami wiemy, że likwidacja Szpitali nie była intencją osób, które głosowały za ustawą.

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego oczekuje od władz państwowych i Narodowego Funduszu Zdrowia poważnego potraktowania potrzeb ochrony zdrowia,
natychmiastowego dokonania rzetelnych wyliczeń potrzeb finansowych ochrony zdrowia, a zwłaszcza Szpitali Powiatowych i pełnego pokrycia wzrostu kosztów ich funkcjonowania.


Szpitale działają dla ratowania zdrowia i życia swoich pacjentów i nie mogą funkcjonować w systemie ciągłych targów i sporów o każdą złotówkę przeznaczaną dla ochrony zdrowia.

Równocześnie zwracamy uwagę, iż do chwili obecnej nie zostały przedstawione aneksy i propozycje finansowe w zakresie finansowania ratownictwa medycznego.
Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego w pełni popiera działania dyrektorów Szpitali Powiatowych Województwa Małopolskiego podejmowane w związku z brakiem
zabezpieczenia środków na podwyżki wynagrodzeń i jednocześnie rekomenduje niepodpisywanie niekorzystnych dla Szpitali Powiatowych aneksów do umów z NFZ do czasu
przedstawienia przez NFZ propozycji finansowych pozwalających na pokrycie rzeczywistych kosztów podwyżek wynagrodzeń.
 

Andrzej Potępa
Wiceprzewodniczący
Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego

 

Źródło info: Związek Powiatów Polskich

Napisz komentarz
Komentarze
justyna 14.09.2022 18:49
malo dostali jak covid byl, wezcie sie za robote a nie tylko daj wolac potraficie

miki 14.09.2022 12:47
Najpierw lekarze , pielęgniarki powinni zacząć przykładać się do pracy, bo jak na razie to kiepsko im to wychodzi. kawusia., ploteczki, a ty pacjencie zdychaj

spr 14.09.2022 11:27
Podwyżki? Komu? Najpierw niech zaczną zajmować się ludzmi, a nie tylko krzyczeć o wiecej

nel 14.09.2022 08:08
Obciąć pensje a nie podnosić dla nierobów.

PL 14.09.2022 10:00
nel 14.09.2022 08:08
Obciąć pensje a nie podnosić dla nierobów.
Mówisz o sobie ?

ja 14.09.2022 11:11
Odezwała się ta co żyje z 500+

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel