Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Główny Inspektorat Sanitarny doradza jak przygotować przetwory na zimę

Podziel się
Oceń

Właściwie przygotowane przetwory na zimę pozwalają na zachowanie owoców i warzyw na wiele miesięcy. To nie tylko oszczędność, ale i świetny sposób na przygotowanie półproduktów do przyszłych potraw.
Główny Inspektorat Sanitarny doradza jak przygotować przetwory na zimę

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił najważniejsze informacje na temat tego, jak właściwie przygotować i przechowywać przetwory, by żywność zachowała trwałość, pozostała zdrowa i smaczna.


Po pierwsze: przygotowanie miejsca pracy

Właściwe przygotowanie się do pracy w kuchni jest zawsze podstawą. GIS zaleca, by przed rozpoczęciem prac nad przetworami zadbać zarówno o stanowisko pracy, jak i higienę osobistą. Przed kontaktem z żywnością należy dokładnie umyć ręce. Praca powinna odbywać się na czystej powierzchni roboczej i na czystym sprzęcie. W pracy nie powinny nam też przeszkadzać zbędne przedmioty. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa przygotowania żywności, ale także bezpieczeństwa osoby, która przygotowywać będzie przetwory.


Po drugie: przygotowanie produktów spożywczych

Aby przetwory się udały konieczne jest przygotowanie owoców i warzyw. Najlepsze będą te świeże, dojrzałe i nieuszkodzone. Zanim zostaną ułożone na powierzchni roboczej konieczne jest ich dokładne oczyszczenie: umycie i jeśli to konieczne odcięcie tych części, które nie nadają się do spożycia. Oczyszczone i osuszone warzywa i owoce należy następnie przebrać. Selekcjonując je należy zwrócić uwagę na to, by nie były uszkodzone, zapleśniałe, czy z widocznymi oznakami ewentualnych chorób.


Trzymaj się przepisu!

Jak podpowiada GIS, przetwory powinny być przygotowywane zawsze zgodnie z przepisem, uwzględniającym kluczowe proporcje:

odpowiednią ilość cukru, soli lub octu, które utrwalają przygotowywaną żywność.


Po trzecie: właściwe pakowanie


Trwałość przygotowanych przetworów wymaga nie tylko dobrego przygotowania samych warzyw i owoców, ale także dobrego ich zapakowania. Właściwe pakowanie wymagać będzie najczęściej stosowania szklanych opakowań zamykanych wieczkami typu twist-off. Najlepiej zabezpieczać będą te wieczka, które są fabrycznie nowe. Warto sprawdzić też, czy słoiki i butelki, które wykorzystaliśmy już wcześniej nie są pęknięte lub nie mają ubytków. 

Przed wypełnieniem ich żywnością musimy sprawdzić, czy są czyste i wyparzone. Można też umieścić odpowiednio oczyszczone słoiki w piekarniku (5 minut w temp. 180°C). Wieczka wyparzamy zaś we wrzącej wodzie. 

Tuż po włożeniu przygotowanych potraw do odpowiednio przygotowanych pojemników należy je szczelnie zamknąć. 

 

Po czwarte: pasteryzacja i przechowywanie

W przypadku przetworów, które są przygotowane z owoców, warzyw bądź ich mieszanek a także soków zaleca się przeprowadzenie procesu pasteryzacji. Dzięki niej zahamowany zostaje wzrostu drobnoustrojów lub też one same zostają zniszczone. Jednocześnie pasteryzacja nie wpływa negatywnie na atuty smakowe przygotowanego przetworu i jego wartość odżywczą. 
Jak wyjaśnia GIS:

Proces pasteryzacji  oparty jest na podgrzewaniu potrawy poniżej temperatury 100°C, najczęściej w zakresie temperatur od 65°C do 85°C. Trwa minimum przez 30 minut, a dla produktów o długim okresie przechowywania – trzy razy w 24 godz. odstępach


Po tym procesie należy ponownie sprawdzić opakowania i upewnić się, że nie pojawiły się żadne nieszczelności czy wycieki. Przygotowane przetwory należy po zakończonej pasteryzacji odwrócić do góry dnem, a następnie pozostawić do ostygnięcia w zacienionym miejscu. Gotowe przetwory należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, które powinno być odpowiednio przewiewne. Jeśli w miejscu przechowywania pojawi się zbyt wysoka wilgotność, może ona wpłynąć na krótką trwałość produktów, a nawet zapleśnienia przygotowanych przetworów. Warto też opisać przetwory. Nie chodzi tylko o oznaczenie zawartości pojemniczka, ale także datę ich wytworzenia. Dzięki tej informacji w przyszłości łatwo będzie wybierać przetwory tak, by najpierw zużywać te chronologicznie najstarsze.


Źródło info: GIS

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12