Większość, choć nie wszystkie ozdoby pochodzenia naturalnego będzie dobrze współgrać z życiem w zbiorniku.
Naturalne kamienie akwarystyczne
W sklepach akwarystycznych można znaleźć bogate oferty przeróżnych kamieni, które są gotowe, by „zamieszkać” w akwarium. Przed kupnem danej ozdoby, warto zapoznać się z jej właściwościami, które zawsze są dokładnie opisane. Najczęściej spotykane kamienie naturalne to skały Dragon Stone, które przypominają smoczą łuskę. Występują w różnych zakątkach świata. Dragon Stone to skamieniały osad rzeczny. Są łatwe w obróbce i w żaden sposób nie wpływają na parametry wody. Kamienie Scenery Stone, których powierzchnia jest chropowata i posiada szczeliny, sprowadzane są z Azji. Z kolei kamienie Grey Mountain w barwach jasnoszarych lub grafitowych mają nieregularne pęknięcia. Grey Mountain podnoszą poziom wapnia w wodzie.
Lawa wulkaniczna i piaskowce
Dekoracja, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników hodowli rybek jest lawa wulkaniczna, którą spotkać można głównie w odcieniach od pomarańczowego do ciemnobrązowego. Jest łatwe w obróbce, lekka i porowata. Nie wpływa w żaden sposób na parametry wody. Piaskowce są ciekawą ozdobą, ponieważ można je modelować według własnych potrzeb. Przy pomocy wiertarki można w nich zrobić otwory przypominające jaskinie, w których rybki będą mogły się schować. Należy jednak pamiętać, że piaskowiec podnosi pH wody. Jeśli natomiast chodzi o skały, te wapienne nie powinny być od razu wkładane do akwarium. Należy je najpierw porządnie wygotować, aż przestaną się pienić. Skały wulkaniczne nie będą wpływały na parametry wody.
Korzenie do akwarium
Korzeń w akwarium stanowi często wiodącą dekorację zbiornika, która wyróżnia się efektownością. Korzenie akwariowe mają duże zastosowanie praktyczne, mianowicie uwalniają do wody naturalne garbniki, stanowią schronienie dla ryb i tworzą miejsce do składania ikry, służą także do przytwierdzania roślin wodnych. Najpopularniejszym rodzajem korzenia jest korzeń mangrowca, czyli z gatunków drzew pochodzących z lasów namorzynowych. Jego zaletą jest naturalna prezencja w akwarium oraz swoboda aranżacyjna, jaką oferuje. Dzięki prostym formom i kształtu delikatnych łuków, z kilku fragmentów można stworzyć niezliczone, ciekawe kompozycje.
Napisz komentarz
Komentarze