W serwisach społecznościowych bez trudu można znaleźć ogłoszenia dotyczące możliwości szybkiego zysku dzięki inwestowaniu w budowanie nowych stacji paliw PKN Orlen. Jednak kiedy przyjrzycie im się dobrze, to zauważycie, że użyte w tekście logo, nie jest tym oryginalnym PKN Orlen, ale jest łudząco podobne. Klikając w ogłoszenie, nie zostajemy przekierowani na oficjalną stronę PKN Orlen, ale na stronę stworzoną przez cyberprzestępców.
Tak właśnie zaczyna się historia oszustwa, którego ofiarą padł mieszkaniec naszego powiatu. Kilka dni temu mężczyzna zgłosił się do gorlickich mundurowych. Kiedy powiedział im, że nieznany sprawca ukradł z jego konta 543 tys. złotych – oniemieli.
Oszukany mężczyzna opowiedział policjantom o tym, jak w ubiegłym tygodniu kliknął baner dotyczący możliwości zakupu akcji PKN Orlen. Otworzyła się ankieta, w której wpisał wszystkie swoje dane. Wkrótce, na numer telefonu mieszkańca naszego powiatu, zadzwoniła osoba podająca się za analityka finansowego.
Oszust przekonywał mężczyznę o szybkim zysku i polecił mu zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu, a potem poprosił go o zalogowanie się na swój rachunek bankowy i zmanię kilku ustawień, w tym dodanie numeru konta, do transakcji z PKN Orlen, do listy odbiorców zaufanych.
Kiedy po kilku godzinach mężczyzna zalogował się na swój rachunek bankowy, okazało się, że oszust w kilkunastu przelewach ukradł z jego konta 543 tys. złotych – informuje aspirant sztabowy Gustaw Janas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
PKN Orlen radzi jak ustrzec się przed oszustwami na fałszywe oferty inwestycji w akcje grupy:
- Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
- Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
- Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa mogą zawierać także błędy językowe.
- Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
- Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
- Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
- Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.
Napisz komentarz
Komentarze