Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Czy znasz te twierdzenia o grzybach? Czy wiesz, że nie są prawdziwe?

Podziel się
Oceń

To bardzo potrzebna kampania, która pojawia się w idealnym momencie. Już teraz niektórzy mówią o wysypie grzybów, ale przed tym najważniejszym- jesiennym, warto sprawdzić naszą wiedzę o grzybach i ich właściwościach.
Czy znasz te twierdzenia o grzybach? Czy wiesz, że nie są prawdziwe?

Autor: halogorlice.info ©

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Gorlice prowadzą bardzo interesującą i ważną kampanię informacyjno-edukacyjną. Przypominają o twierdzeniach na temat grzybów, które bardzo często są traktowane jako prawdziwe, chociaż takimi nie są!

 

Siedem mitów na temat grzybów, które należy obalić


To wiedza, która całkiem dosłownie, może uratować nasze życie. W przypadku grzybobrania o pomyłkę łatwo, a ta, może być bardzo kosztowna.

Oto siedem mitów, z którymi rozprawiają się autorzy kampanii „Bezpieczny wypoczynek”. Pochyłym drukiem zapisana została treść konkretnego mitu. Pod każdym znajdziecie krótkie wyjaśnienie tego, dlaczego wskazane twierdzenie nie jest prawdziwe.

  1. Wszystkie trujące grzyby surowe mają piekący, gorzki lub ostry smak 
    NIEPRAWDA najsilniej trujący muchomor sromotnikowy /zielonawy/ ma łagodny smak. I odwrotnie: pieprznik jadalny, potocznie nazywany „kurką”, mimo pieprznego, lekko ostrego smaku jest grzybem jadalnym.
     
  2. Nadgryzione przez zwierzęta grzyby są grzybami jadalnymi 
    NIEPRAWDA ślimaki i owady z chęcią żerują na muchomorach /w tym na śmiertelnie trującym muchomorze sromotnikowym/ mimo, iż są to grzyby trujące dla człowieka
     
  3. Wszystkie grzyby jadalne mają pod kapeluszem „rurki”, a niejadalne „blaszki” 
    NIEPRAWDA  Jadalne grzyby takie jak np. czubajka kania czy gołąbek zielonawy mają „blaszki”; z kolei niejadalny goryczak żółciowy czy trujący borowik szatański  posiadają „rurki”.
     
  4. Grzyby trujące po kilkukrotnym gotowaniu są bezpieczne 
    NIEPRAWDA wielokrotne gotowanie nie pozbawia grzybów trujących toksyn, ponieważ te nie są rozkładane w procesie obróbki termicznej. Przykładem jest chociażby amanityna i fallotoksyna obecne w muchomorze sromotnikowym. Te mikotoksyny są niezwykle trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur.
     
  5. Najlepsze na zatrucie grzybami jest mleko 
    NIEPRAWDA Tłuszcz z mleka ułatwia wchłanianie toksyn z grzybów! Przy zatruciu grzybami powinno się wywołać wymioty. W celu przeprowadzenia oceny rodzaju i stężenia przyjętej trucizny należy zabezpieczyć zwymiotowaną treść i pozostałe resztki grzybów.
     
  6. Grzyby są pozbawione wartości odżywczych. 
    NIEPRAWDA Grzyby nie bez powodu są określane mianem „mięsa lasu” – zawierają sporo przyswajalnego białka (najwięcej mają je grzyby suszone), są źródłem błonnika pokarmowego i aminokwasów egzo- i endogennych, mają mało tłuszczu, o korzystnym stosunku kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, głównie oleinowego i linolenowego, do kwasów nasyconych. Są źródłem wielu składników mineralnych (m.in. chromu, cynku, fluoru, fosforu, jodu, kobaltu, manganu, miedzi, niklu, potasu, selenu, sodu, srebra, wapnia i żelaza) oraz witamin: B1, B2, B6, C, E, H, PP i prowitaminy A i D.
     
  7. Jeśli przetniemy grzyba i zabarwi się na sino/niebiesko to znaczy, że jest trujący 
    NIEPRAWDA  Wiele gatunków grzybów wykazuje takie zmiany barwy (np. trujący i pod ochroną borowik szatański i jadalny  piaskowiec modrzak), Zmiana koloru powstaje pod wpływem reakcji chemicznych z tlenem. To na jaki kolor zabarwi się tkanka grzyba zależy od tego jakie polifenole są w nim zawarte. Ciemnienie uszkodzonego grzyba ma na celu zniechęcić zwierzynę do jego konsumpcji i zapobiec uszkodzeniu grzybni (pociemniały grzyb wygląda mniej atrakcyjnie).

 

Te i wiele więcej informacji, które są ważne i bardzo mogą się nam przydać w czasie amatorskiego nawet grzybobrania znajdziecie na tablicach informacyjnych przygotowanych w ramach kampanii. Możecie je zobaczyć w galerii poniżej.

Całość przedstawionych wyżej informacji pochodzi z kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny wypoczynek - grzyby trujące i jadalne”.

 

Źródło info: www.gov.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama