Pierwszy Memoriał Jana Magiery
Zaplanowany na niedzielę wyścig to pierwszy memoriał pamięci Jana Magiery: urodzonego w Jelnej sportowca, kolarza, który na liście swoich dokonań miał m.in. trzykrotnie zdobywany tytuł mistrza Polski. Dwukrotnie występował na olimpiadzie, był specjalistą w jeździe indywidualnej na czas.
Jego sylwetkę przypominają organizatorzy: swoją przygodę ze sportem Jan Magiera rozpoczął w klubie Czarni Radom jako 20-latek. Początkowo zajmował się kolarstwem torowym. Trzy lata później startował już jako członek drużyny Broń Radom, z którą sięgnął po mistrzostwo Polski w wyścigu na 4000 m na dochodzenie. W indywidualnym wyścigu na 4000 m na dochodzenie Jan Magiera zdobył wicemistrzostwo, a na najniższym stopniu podium stanął z Lucjanem Józefowiczem w wyścigu tandemów.
Na jeden dzień – 28 sierpnia 1961 – Magiera stał się rekordzistą Polski w wyścigu na 4000 m na dochodzenie, wynikiem 5.06.4. Tytuł rekordzisty odebrał na krótko koledze z tandemu.
Jego kariera rozwijała się wspaniale: od 1964 roku Magiera startował w barwach Cracovii, starając się łączyć kolarstwo torowe i szosowe. Przychodziły kolejne sukcesy, z których największymi były:
- brązowy medal mistrzostw Polski (wyścig indywidualny na 4000 m na dochodzenie, 1964 rok), a rok później 7 miejsce na mistrzostwach świata w tej konkurencji;
- srebro w mistrzostwach Polski na torze w wyścigu na 4000 m i brąz w wyścigu na 1000 m ze startu zatrzymanego (1966 rok)
- trzecie miejsce w Tour de Pologne (wygrany prolog i jeden z etapów 1964 rok),
- występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (73 miejsce w wyścigu indywidualnym i 11 miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km), a potem w Meksyku (piąte miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km)
- 12 miejsce w rozegranym w 1965 roku Wyścigu Pokoju
- zwycięstwo w szosowym wyścigu indywidualnym mistrzostw Polski (1966)
- drugie miejsce w Tour de Pologne (wygrany etap jazdy na czas w 1966 roku)...
Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako asystent Wojciecha Walkiewicza z reprezentacją Polski, a w latach 1974-1981 w klubie Stomil Dębica. Za swoje zasługi został w roku 2000 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zginął tragicznie 9 lutego 2022 w czasie prac prowadzonych w przydomowym ogrodzie w Mostkach koło Starego Sącza.
Utrudnienia w ruchu na sądeckich drogach
Już na jutro (14 sierpnia) zaplanowany został „Międzynarodowy wyścig kolarski Memoriał Jana Magiery”. Udział w nim zaplanowało ponad 120 uczestników, z których każdy pokona łącznie prawie 150 kilometrów po drogach gminy Stary Sącz.
Trasa została zaplanowana w taki sposób, że zawodnicy będą pokonywać sześć razy pętlę o długości 24,9 kilometra. To powoduje, że na wskazanym odcinku ruch pojazdów będzie znacząco utrudniony. Jak informują policjanci ubezpieczający trasę wyścigu:
Wyścig rozpocznie się o godz. 12.45, a zakończy o 16.40 w Rynku w Starym Sączu.(...) Na czas przejazdu peletonu i zawodników cała trasa wyścigu zostanie zamknięta od godziny 12.45 do godziny 17.
Zaplanowana trasa wyścigu jest następująca:
- najpierw przejazd ulicami w Starym Sączu: Rynek, Jana III Sobieskiego, Jana Pawła II, Stefana Batorego, Józefa Piłsudskiego
- następnie przez miejscowości: Mostki, Gołkowice Dolne, Gołkowice Górne, Gaboń, Skrudzinę, Moszczenicę Wyżną, Przysietnicę, Moszczenicę Niżną,
- powrót na ulice Starego Sącza: Wincentego Witosa, Węgierską, Jana III Sobieskiego oraz Rynek.
Starosądecki Rynek i ulice bezpośrednio do niego przylegające będą wyłączone z ruchu już od godz. 11.30.
Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.
Źródło info: KMP w Nowym Sączu, memorialmagiery.pl
Napisz komentarz
Komentarze