Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Jeśli nie Egipt, to Zagórzany. Poznaj niezwykłą piramidę i jej historię

Podziel się
Oceń

Jeśli na wyjazd pod egipskie piramidy już za późno, to polecamy odwiedzić Zagórzany i spędzić choć chwilę pod piramidą wzorowaną na piramidzie faraona Cheopsa.
Jeśli nie Egipt, to Zagórzany. Poznaj niezwykłą piramidę i jej historię

Autor: halogorlice.info ©

 

Zagórzańska piramida jest zlokalizowana za budynkiem Nadleśnictwa Gorlice. Prowadzi do niej bardzo wygodny, wyasfaltowany zjazd z drogi nr 979 (jadąc od strony Gorlic zakręt w prawo tuż przed przystankiem). Nieopodal znajduje się wygodny parking. Kilkadziesiąt metrów od drogi głównej widzimy wystrzyżony równo trawnik, po którym wiją się wysypane kamykami alejki. Obok kilka drewnianych, prostych ławeczek, a w tle, otoczona wysokimi drzewami ONA.

Piramida w Zagórzanach – nie tylko monument, ale też grobowiec

Piramida zagórzańska ma 10 metrów długości i około 12 metrów wysokości. Jeśli chcielibyście dokładnie sprawdzić jej wymiary nie będzie to jednak możliwe, ponieważ jej część skryta jest w pobliskim wzgórzu. Piramida przykuwa uwagę, ale budzi też wiele pytań, na które nie ma dziś odpowiedzi. Już sama geneza jej powstania budzi dziś wątpliwości.

Jej projektantem miał być architekt i malarz Teodor Marian Talowski.

D. Zając w swoim opisie piramidy zastanawia się nad tym, kiedy tak naprawdę została wzniesiona: 

(...) hrabia Skrzyński musiał myśleć o tej formie rodzinnego mauzoleum dość wcześnie, wszak Talowski zmarł 21 lat wcześniej, w 1910 r. Chyba, że data jej powstania określana jako 1931 rok jest błędna, bowiem znalazłem także informację w załączniku do odznaki >>>„Szlakiem piramid w Polsce”, że piramida została wzniesiona ok. 1905 roku, a więc jeszcze za życia Talowskiego. Data 1905 rok wiązała by się także z rokiem, w którym zmarł ojciec fundatora, Adam hr Skrzyński.

W serwisie >>>National Geographic jednoznacznie wskazano, że piramida powstała w 1931 roku. Nie ma jednak informacji o źródle tego stanowiska, ale można założyć, że jeśli nawet piramida powstała właśnie na początku lat 30. XX wieku, to nie stoi to w sprzeczności z informacją, że pomysł i projekt wykonany został ponad 20 lat wcześniej i jego autorem w istocie był Talowski. Na stronie związanej z odznakami turystycznymi jako przybliżona data jej powstania rzeczywiście widnieje 1905 rok. Wydaje się możliwym, że wskazanie tej daty w przewodniku mogło być wnioskiem wyciągniętym na podstawie informacji z wiszącej tablicy nagrobnej. Wtedy, biorąc pod uwagę datę śmierci pierwszej osób pochowanych w tym miejscu, rzeczywiście moglibyśmy przypuszczać, że piramida powstała właśnie w tym okresie. 

Możliwe, że gdyby piramida powstała przed I wojną światową, nosiłaby jakieś ślady tamtych wydarzeń, bądź została uwieczniona na fotografiach i obrazach pamiątkowych z tamtego okresu. Obiektów, które utrwalono w ten sposób jest wiele, ale zagórzańska piramida nie pojawia się na żadnej znanej nam dziś kopii.

W większości źródeł znajdziemy więc rok 1931 jako datę powstania piramidy i przyjęcie tej daty wydaje się prawidłowe.
 

Krzyż: obecny od początku, czy dobudowany po wojnie?

Wzorowana jest na egipskiej piramidzie Cheopsa, chociaż istotną różnicą względem egipskiego pierwowzoru jest przede wszystkim wysoki krzyż wyrastający z bryły piramidy. Kiedy został wzniesiony? Chociaż wspomina się o tym, że jest on tworem dobudowanym po II wojnie światowej, to zgodnie z informacją zawartą w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, krzyż był tam już w 1932 roku. Potwierdzeniem tego ma być fotografia zamieszczona w ogólnodostępnych, elektronicznych zasobach Archiwum i datowana właśnie na 1932 rok. Fotografię NAC widniejącą pod tytułem „Widok ogólny mauzoleum o kształcie piramidy, znajdującego się w parku przy pałacu. Fotografia wykonana podczas przeniesienia szczątków hr. Aleksandra Skrzyńskiego z kaplicy w Kobylance do grobowca” widzicie poniżej. 

Widzimy tam scenę przeniesienia szczątków hr. Aleksandra Skrzyńskiego z Kobylanki, krzyż był już integralną częścią grobowca. Przyjmując za datę powstania rok 1931, można założyć, że krzyż był tam od samego początku.

Każdy krok, który zbliża nas do tego obiektu powoduje, że piramida wydaje się coraz większa. W tym przypadku określenie majestatyczna pasuje doskonale. Cała przestrzeń jest zadbana, a budynek robi ogromne wrażenie. 

 

Tajemniczy nagrobek z podwójnym krzyżem

Tuż przy piramidzie widzimy tajemniczy nagrobek z dwoma krzyżami. Brak napisów i nieco zniszczona już zewnętrzna część nagrobka nie pozwalają nam dowiedzieć się, kto (może) jest pod nim pochowany. Zgodnie z informacją zawartą na wikipedii, mają być tu złożone szczątki zaufanych pracowników hrabiego, odpowiedzialnych za ogród położony nieopodal. Informacja ta pojawia się w wielu źródłach.

Dużo ciekawsza wydaje się informacja podana przez portal >>>National Geographic w odniesieniu do pewnej umowy, którą hrabia Aleksander Skrzyński miał zawrzeć z lokalną elektrownią. Na jej mocy wnętrze piramidy miało być oświetlane nieprzerwanie przez 100 lat. Dokumentów potwierdzających ten fakt także jednak brakuje i nie sposób dziś określić, czy rzeczywiście takie uzgodnienie miało miejsce. 

Tajemnicą nie jest to, kto pochowany został w samej piramidzie. Tablica, którą widzimy za zasłoną z metalowej bramy jest z daleka widoczny. Widzimy tam kolejne nazwiska i lata życia pochowanych osób:

  • Adam hr Skrzyński (1 stycznia 1853 - 26 lipca 1905) - przedsiębiorca i potentat naftowy
  • Oktawia z hr. Tarnowskich Adamowa hr. Skrzyńska (22 marca 1862 - 23 marca 1931) - żona Adama hr Skrzyńskiego
  • Aleksander hr Skrzyński (19 marca 1881 - 25 września 1931) - syn Adama hr Skrzyńskiego, były Minister Spraw Zagranicznych i Premier
  • Adam hr Sobański (4 listopada 1875 - 18 kwietnia 1936)
  • Maria z hr. Skrzyńskich Adamowa hr. Sobańska (25 października 1887 - 25 kwietnia 1948) - żona Adama Sobańskiego i córka Adama hr Skrzyńskiego
  • Aleksander Maria hr Sobański (10 grudnia 1924 - 2 kwietnia 1994) - syn Marii i Adama Sobańskich, wnuk Adama i Oktawii hr Skrzyńskich.

 

Źródło info: Narodowe Archiwum Cyfrowe, National Geographic, Beskid Niski - Pogórze, odznaki.org, wikipedia.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Zoner 10.08.2022 23:30
Tendencyjny artykuł mający odwodnić tezę lub dwie. Otóż wiadomo że krzyż istniał, a Polacy to wspaniały prze-katolicki naród... ale sama idea piramidy odnosi się do czegoś innego. Autor albo nie doczytał albo nie chciał powiedzieć więcej na ten temat. A dlaczego jeden ze Skrzyńskich bał się ciemności ... To już inna historia

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama