Przygotowując materiał o pewnym miejscu w naszym regionie na chwilę zatrzymaliśmy się nad stworzeniem, którego obecność nas zaskoczyła. Ogromny, szary motyl odpoczywał właśnie w promieniach słońca. Spotkanie było dość niezwykłe, ponieważ szczęśliwym dla nas zbiegiem okoliczności, owad wybrał na miejsce wypoczynku teren, w którym jego maskujące ubarwienie w ogóle się nie sprawdziło.
To pozwoliło nam zrobić mu małą sesję zdjęciową.
Zawisak powojowiec – duży motyl nocny o niezwykłych cechach
Stworzenie zidentyfikowaliśmy jako zawisaka powojowca (Agrius convolvuli), którego pierwszą rzucającą się w oczy cechą są spore rozmiary.
Długość jego ciała wynosić może około 5-6 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł to od 9 do nawet 13 centymetrów! Ten ogromny motyl nocny ma też najdłuższą, pośród wszystkich żyjących w Polsce motyli ssawkę. Może ona osiągać nawet 9 centymetrów długości. Kiedy wzbija się w powietrze do lotu przypomina niewielkiego ptaka, ale charakterystyczny lot powoduje, że możemy się zastanowić: czy aby na pewno? Tu też ujawnia się kolejna, szczególna cecha zawisaka: umiejętność niezwykle szybkiego latania. Osiągać może on prędkość nawet 100km/h!
Ubarwienie zawisaka powojowca jest dość charakterystyczne: kiedy skrzydła są złożone, widzimy tylko ich szare płaty, na których zarysowany jest delikatny wzór składający się z jasnych i ciemniejszych linii. To pozwala mu pozostać niezauważonym na korze drzew, czy na suchej glebie. Jeśli jednak zawisak nieco rozchyli skrzydła, nie będziecie mieć wątpliwości, że to właśnie jego spotkaliście: odwłok pokryty jest pasami, które mają następujące po sobie kolory: różowy, biały i czarny. Pasy są różnej szerokości. Powyżej nich, blisko główki owada widzimy zaś dwie wyraźnie ciemniejsze, czerwone plamy.
Widok jest niezwykły.
Kiedy i gdzie spotkamy zawisaka?
Ta ćma jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w Europie. Nie znaleźliśmy żadnych informacji o tym, czy jest objęta ochroną. Co ciekawe, jest to ćma migrująca. W Polsce możemy ją spotkać na terenie całego kraju. Przylatuje do nas na przełomie maja i czerwca. Osobniki, które spotykamy teraz i spotkamy we wrześniu będą najprawdopodobniej przedstawicielami młodego pokolenia, które rozwijało się w Polsce.
Aktywna jest o zmierzchu i nocą, ale jak widzicie, odpoczywającego zawisaka możemy podejrzeć także w innych porach doby.
Gąsienice żywią się zwykle polnym powojem, czemu też gatunek zawdzięcza swoją nazwę. Jeśli spotkacie gąsienicę przedstawiciela tego gatunku może mieć ona kolor od zielonkawego do brązowego. Pojawić może się ona także na roślinach ślazowatych, bobowatych, czy na szczawiach. Duży motyl - duża gąsienica: ta ostatnia może mieć długość nawet 11-13 centymetrów!
Źródło info: insektarium.net, wikipedia.pl, medianauka.pl
Napisz komentarz
Komentarze