Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje unijne dla firm
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Przenieśli się w czasie na Zamku Stara Baśń w Grybowie

Podziel się
Oceń

Od poniedziałku (18 lipca) do niedzieli (24 lipca) w niezwykłych murach Zamku odbywał się Festiwal Kultury „Dawno, dawno temu na ziemi sądeckiej”.
Przenieśli się w czasie na Zamku Stara Baśń w Grybowie

Autor: malopolska.pl/halogorlice.info©

Źródło: Cztery kadry z festiwalu na Zamku Stara Baśń 2022

 

To miejsce, w którym pamięć o przeszłości spotyka się ze współczesnością

Zamek Stara Baśń w Grybowie to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego. To miejsce inspirowane historią najazdów tatarsko-mongolskich z XIII wieku.

Legenda głosi, że gród został założony przez Bolka Gniewnego, który w czasie najazdów mongolskich na polskie ziemie powstrzymał wojów Czyngis Chana, Nogaja i dowódcę Złotej Ordy tatarskiej - Telebogę. Zamek jest miejscem, w którym można uczyć się historii dosłownie dotykając jej. Powstanie zamku było inicjatywą prywatną, ale obecnie służy on m.in. do promowania i nauki historii i jest ważnym miejscem utrwalania kultury. Niezwykłe miejsca przyciągają także turystów, a w czasie wakacji to idealne miejsce na takie wydarzenia jak Festiwal Kultury „Dawno, dawno temu na ziemi sądeckiej”.

 

Bobowscy Gryfici ozdobą i atrakcją na Zamku

Na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia Stara Baśń z Grybowa, w minioną niedzielę na Zamku Stara Baśń pojawiło się Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej. Bractru przewodniczył rycerz Kazimierz Kowalski. Na Festiwalu pojawiły się także „Poziomeczki” ze Szkoły Podstawowej w Bobowej, którymi opiekowała się Maria Ziomek.

Mieszkańcy naszego powiatu włączyli się w uroczystości festiwalowe będąc nie tylko ozdobą Zamku, ale aktywnymi uczestnikami kolejnych pokazów. Spotkanie było okazją do zaprezentowania wiedzy na temat ludzi, którzy mieszkali w naszym regionie setki lat temu. Odbyła się także prezentacja umiejętności, których współcześnie już prawie nie wykorzystujemy.

Festiwal na zamku był okazją do zaprezentowania się przez najmłodszych artystów z całego regionu. Pokazom tańca i pieśni towarzyszyły także koncerty chórów. Jednocześnie osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną prezentowały pokazy walk rycerskich. Można było również zobaczyć, jak żyło się w obozie rycerskim. Uwagę wielu obserwatorów przykuwały niezwykłe stroje i unikatowe elementy odzienia, dziś niespotykane. Można było się im przyjrzeć z bliska w czasie pokazu mody historycznej.

Była to też świetna okazja, by dowiedzieć się, że ubrania wykonane tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi kilkaset lat temu mogły być w istocie nie tylko dużo wygodniejsze od naszych, współczesnych odzień. Sposób ich wykonania, materiały i sposób upięcia w istocie sprzyjał zachowaniu idealnej temperatury ciała w sposób, którego współczesne poliestrowe wyroby mogą im tylko pozazdrościć.

W czasie festiwalu prezentowano także umiejętności rzemieślnicze, które dziś są zapomniane, ale dawniej stanowiły podstawę gospodarki. Zainteresowani mogli poradzić się również zielarek co do tego, jak żywić się zdrowiej i wykorzystując bogactwo przyrodnicze, które otacza nas w Beskidzie. Zainteresowani mogli również zdegustować tradycyjnych potraw przygotowanych zgodnie ze średniowiecznymi przepisami na przygotowanie jadła. Pojawiła się m.in. tradycyjna strawa w kociołku, chleby, mięso i ryby przygotowane w tradycyjny sposób. Nie powinien dziwić także piernik, a podniebienia wielu zachwycały także pierogi.


Najmłodszych uczestników spotkania na Zamku zaproszono do krainy smoka Grynbosa. 

 

Źródło info: naszabobowa.pl, Zamek Stara Baśń, malopolska.pl

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama