Sportowa rywalizacja w widowiskowej oprawie
Wyścigi typu Tour są bardzo widowiskowymi spektaklami, w których krajobrazy i piękne przestrzenie są nie mniej ważne niż sportowa rywalizacja. By te długie relacje były interesujące dla odbiorców, organizatorzy starają się przygotować trasy w taki sposób, by w czasie wyścigów nie tylko pokazywać rywalizację sportową, ale także promować najpiękniejsze regiony w kraju.
To powoduje, że trasa Tour de Pologne jest co roku modyfikowana: kolejne odcinki są przygotowywane tak, by stanowiły wyzwanie dla sportowców, ale także by były przyjemne do oglądania dla publiczności. Wybierane są miejsca, w których spotykamy malownicze plenery, ale i zabytki, a o samym regionie i kolejnych miejscowościach można opowiadać w czasie relacjonowania wyścigu. Beskidzkie szlaki niejednokrotnie były gościnnym, ale wymagającym preludium przed typowo górskimi odcinkami. Z tego też względu co roku sprawdzamy, czy trasa Tour de Pologne biegnie gdzieś w pobliżu naszego regionu.
To okazja, by stanąć blisko trasy i pokibicować.
Dla wielu kierowców to także moment, w którym dokładnie sprawdzają trasy Touru, by omijać niektóre, newralgiczne trasy w czasie, w którym będą nimi przejeżdżać zawodnicy.
Czy Tour de Pologne zawita w tym roku w pobliże Gorlic?
Tym razem trasa Tour de Pologne nie biegnie przez bliskie nam tereny. Kolejne odcinki zostały poprowadzone tak, że nawet znajoma nam nazwa „Zakliczyn” nie odnosi się do miejscowości, która jest nam najbliższa.
Etap 1 – 30 lipca – poprowadzony został z Kielc do Lublina (218,8 km)
Etap 2 – 31 lipca – to odcinek, w którym cykliści pokonają drogę z Chełma do Zamościa (205,6 km)
Etap 3 – 1 sierpnia – trzy premie górskie, a na końcu wyczerpujący i widowiskowy finisz: taka jest trasa z Kraśnika do Przemyśla (237,9 km)
Etap 4 – 2 sierpnia – w całości będzie rozegrany w woj. podkarpackim na trasie z Leska do Sanoka (179,4 km)
Etap 5 – 3 sierpnia – rywalizacja odbędzie się na trasie z Łańcuta do Rzeszowa (178,1 km)
Etap 6 – 4 sierpnia – jazda na czas odbędzie się na krótkim, ale niezwykle wymagającym odcinku Szaflary, Nowy Targ, Gronków aż do stacji Narciarskiej Rusinki – (11,8 km)
Etap 7 – 5 sierpnia – start w Skawinie pod siedzibą firmy Valsir, koniec tradycyjnie w Krakowie (177,8 km); to właśnie na trasie tego etapu pojawia się swojsko brzmiący „Zakliczyn”, chodzi jednak nie o znany nam Zakliczyn położony w pow. tarnowskim, ale o wieś Zakliczyn z powiatu myślenickiego.
Tegoroczny Tour de Pologne rozegrany zostanie z dala od nas, ale to nie powinno przeszkodzić kibicom stanąć na trasie. Co więcej, być może w przyszłych latach to właśnie region Gorlic i okolic stanie w centrum zainteresowania organizatorów?
Źródło info: TourdePologne
Napisz komentarz
Komentarze