Jak czytamy w treści ostrzeżenia:
od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.
To coraz popularniejsza, nowa substancja psychoaktywna. Wakacje zaś są okresem, w którym dochodzi do szczególnie wielu eksperymentów z nowymi substancjami. Niestety, ich efekty mogą być tragiczne.
Bez pytań o ulotkę informacyjną, bez pytań o odległe w czasie skutki
Substancja zwana α-PHiP („Funky”) to syntetyczny katynon, który został sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS). Jako nowy dopalacz został uwzględniony w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.).
Lista ta regularnie jest uzupełniana o nowe substancje, które często powstają na bazie doskonale już znanych odurzaczy. Niestety, w wielu przypadkach oznacza to, że substancje te wywołują najpierw pożądane skutki (np. w postaci halucynacji), ale po pewnym czasie mogą wywoływać nieoczekiwane skutki zdrowotne. Trudno określić długofalowe skutki ich stosowania, a określenie dawki bezpiecznej może być praktycznie niemożliwe. To nie leki, w przypadku których powinniśmy się stosować do jasno określonych wytycznych stosowania, a przecież nawet w ich przypadku znajdujemy całą listę przeciwwskazań i środków bezpieczeństwa.
Przy dopalaczach nie znajdziemy informacji o przeprowadzonych badaniach klinicznych, ani ulotek informacyjnych. Jak podkreśla GIS, pisząc o dopalaczach:
Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.
Ryzyko bierzemy na siebie.
Jak działa „Funky” i dlaczego jest niebezpieczna?
„Funky” jest silnie uzależniającą substancją, którą spotkamy najczęściej pod postacią proszku lub kryształów.
Związek ten jest opisany jako analog substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Jej działanie może być nieco opóźnione w porównaniu z ww. α-PVP. Dlatego też substancja α-PHiP może cechować się wyższym ryzykiem jej przedawkowania i zgonu będącego następstwem takiego użycia. Zarówno stosowana samodzielnie, jak skojarzonaiz innymi substancjami α-PHiP może powodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Do takich przypadków już dochodziło.
Działanie α-PHiP może skutkować wystąpieniem:
- nadmiernego pobudzenia,
- halucynacji, urojeń, psychozy,
- bezsenności,
- braku łaknienia i pragnienia,
- nudności, światłowstrętu, szczękościsku,
- zaburzeń pracy serca (arytmii), przyśpieszenia pracy serca (tachykardii), zwężenia naczyń krwionośnych (wazokonstrukcji), podwyższeniem ciśnienia tętniczego, bólem w klatce piersiowej,
- problemów z oddychaniem, dusznością.
Użycie tej substancji może także prowadzić do zgonu.
Źródło info: GIS
Napisz komentarz
Komentarze