Przyjeżdżasz do wakacyjnej przystani, a jej nie ma
Znacie tę historię? Uwiedzeni pięknymi zdjęciami i niewygórowanymi cenami turyści zamówili mniej znane, ale dobrze oceniane kwatery wakacyjne. Dookoła nietknięta ręką człowieka przyroda, a w perspektywie przyjemny, kilkudniowy wypoczynek. Wszystko poza zasięgiem, bo na wakacje jedzie się odpocząć i nikt nie chce odbierać zaległych maili z pracy ani telefonów od szefa z pytaniem:
Jak tam urlop? Wypoczywasz? Bo my już tu na Ciebie czekamy!
Nic z tych rzeczy: rodzina, przyroda i kilka dni niezmąconego spokoju. Taki jest plan do momentu, w którym turyści podjeżdżają na miejsce wymarzonego urlopu, a w miejscu, w którym powinny stać obiecane drewniane domki nie ma niczego. Dosłownie niczego. Sprawdzają adres: zgadza się. Raz jeszcze próbują złapać zasięg, by na GPSie potwierdzić lokalizację: nowe miejsce, można było się pomylić. Można było, ale absolutnie nie popełniono błędu przy wybieraniu trasy.
Turyści popełnili go już w momencie wykupienia kwatery poprzez nowy, mało znany portal do rezerwacji. Stronę założyli oszuści, a wymarzony domek w górach nie istnieje. Po chwili zaczynają rozumieć, że stracili już pieniądze, a teraz stracą dużo czasu: najpierw poszukując alternatywnego miejsca na nocleg, a potem składając zeznania związane z oszustwem, którego padli ofiarą.
CERT Polska alarmuje: kolejni oszuści próbują złowić Wasze pieniądze
Jak czytamy w komunikacie na stronie CERT Polska:
Uważajcie w wakacje!
Cyberprzestępcy wykorzystują ten okres do tworzenia fałszywych kampanii podszywających się pod znane serwisy oferujące wynajem krótkoterminowy.
Poniżej prezentujemy listę niebezpiecznych domen, które udało nam się zidentyfikować. Bądźcie bezpieczni!
Mechanizm działania jest zazwyczaj podobny: oszuści zazwyczaj kradną zdjęcia faktycznie istniejących w sieci ofert i proponują konkurencyjne cery najmu. Czasem tworzą zdjęcia sami: lokalizacja, którą wybraliśmy po zdjęciach po prostu nie istnieje. Jeśli zdjęcia są ukradzione z faktycznie istniejących ofert możemy dać się złapać: w końcu nie jest niczym dziwnym wystawianie ofert najmu pokoi i domków letniskowych w wielu różnych serwisach. Ich polityka wewnętrzna powoduje, że niejednokrotnie ten sam pokój możemy wynająć w kilku różnych cenach. Polujący na okazje czasem tracą więc czujność i składają zamówienie na stronie, której autorzy nie mają nic wspólnego z ruchem turystycznym.
Jak wyjaśnia CERT Polska:
Ostrzegamy przed podszywaniem się pod portal @Airbnb!
Oszuści publikują ogłoszenia wynajmu na podrobionych wersjach serwisu, gdzie proponują atrakcyjne ceny. Ofiara po akceptacji rezerwacji otrzymuje FAŁSZYWĄ fakturę celem jej opłacenia.
Zawsze zwracaj uwagę na adres www!
Pieniądze przelane za pośrednictwem podrobionej witryny, na podstawie fałszywej faktury po prostu tracimy.
Na liście podejrzanych witryn, z których nie powinniśmy korzystać w czasie rezerwowania noclegów znalazły się m.in.:
- airbnb-hostels.com
- agoda-payment.com
- airbnb-register.com
- bookingregistration.com
- wallapop.id56180093.com
- booking-reserv.eu
- airbnb-book.eu
...i wiele innych. Pełną listę opublikowaną przez KNF CSIRT znajdziecie na grafice poniżej.
⚠️Ostrzegamy przed podszywaniem się pod portal @Airbnb!
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) May 21, 2021
Oszuści publikują ogłoszenia wynajmu na podrobionych wersjach serwisu, gdzie proponują atrakcyjne ceny. Ofiara po akceptacji rezerwacji otrzymuje FAŁSZYWĄ fakturę celem jej opłacenia.
Zawsze zwracaj uwagę na adres www! pic.twitter.com/y1mUy25ewA
Źródło info: CSIRT KNF
Napisz komentarz
Komentarze