Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Wymień odpady na sadzonki. W tle ekologiczna rewolucja

Podziel się
Oceń

Już jutro, w sobotę 4 czerwca, przy altanie na bieckim deptaku będzie można dokonać bardzo korzystnej wymiany. Wszystko w ramach akcji „Wymień odpad na sadzonkę”. Biorąc pod uwagę planowaną, kaucyjną rewolucję, być może to ostatnia tego typu akcja.
Wymień odpady na sadzonki. W tle ekologiczna rewolucja

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Burmistrz Biecza zaprasza na eko-akcję

Akcja pt. „Wymień odpad na sadzonkę”  będzie bardzo prosta. Wystarczy przynieść:

  • 10 aluminiowych puszek lub
  • 10 plastikowych butelek lub
  • 10 butelek.słoików ze szkła.

W zamian za nie otrzymamy sadzonkę.

Akcja będzie więc miała symboliczny charakter, promujący ideę recyclingu i selektywnej zbiórki odpadów.

W czasie spotkania, które będzie trwało od godz. 11 do 13 będzie też możliwość złożenia deklaracji CEEB. Dla najmłodszych przygotowane będą gry i zabawy, a starsi będą mogli poradzić się na temat warunków skorzystania z programu „Czyste powietrze”.

Eko-spotkanie w Bieczu może być świetną okazją, by troskę o środowisko naturalne zacząć traktować jako coś naturalnego.

 

Wielka rewolucja w tle – Powszechny System Kaucyjny

Spotkanie, które odbędzie się jutro będzie symboliczną akcją, którą może przyćmić rewolucyjna zmiana, która czeka nas być może już lada dzień. Chodzi o wprowadzenie Powszechnego Systemu Kaucyjnego.

Znamy już kluczowe założenia tego systemu, który ma być odpowiedzią na nieustanne problemy z selektywną zbiórką odpadów. To także znak, że wiele odpadów to tak naprawdę surowce, które powinny nieustannie wracać do systemu i być wykorzystywanymi wielokrotnie.

System kaucyjny ma obejmować:

  • puszki o pojemności do 1 litra
  • butelki szklane o pojemności do 1,5 litra (jednorazowe i wielorazowego użytku)
  • butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów.

 

Jak wyjaśniał Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska:

Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć

 

Całość systemu kaucyjnego ma pozwolić na zwiększenie ilości odpadów, które będą ponownie wykorzystywane, a dodatkowo oczyścić środowisko i dać bardzo konkretną, finansową motywację do selektywnego oddawania odpadów.
 

Kluczowe pytanie: gdzie i za ile?

Butelki i puszki będzie można oddawać do sklepów, gdzie powinniśmy otrzymać za nie kaucję określonej kaucji. Ważne jest zastrzeżenie, że butelki i puszki będzie można oddawać we wszystkich punktach biorących udział w projekcie. Nie będziemy musieli przedstawić paragonu potwierdzającego to, że właśnie w danym miejscu kupiliśmy wcześniej te właśnie produkty.

Obiekty, które mają powierzchnię nie większą niż 100 metrów kwadratowych, będą mogły brać udział w projekcie dobrowolnie. Większe obiekty będą musiały przyjmować wskazane wyżej produkty i wydawać za nie kaucję, jeśli tylko w sprzedawanym asortymencie posiadają produkty sprzedawane w takich właśnie opakowaniach. Nie powinniśmy mieć więc problemu z uzyskaniem kaucji w sklepach wielkopowierzchniowych, w których sprzedawane są choćby napoje gazowane w puszkach aluminiowych bądź napoje w plastikowych butelkach.

Kaucja za butelki (wliczona w cenę produktów) będzie zaś pobierana we wszystkich sklepach. Wiceminister zaręcza: klient nie zapłaci przez to więcej za produkt, ale wielu ekspertów nie ma wątpliwości: to kolejny powód, dla którego już niedługo klient zapłaci więcej (choć zwrot opakowania pozwoli nam po pewnym czasie odzyskać część należności).

 

Ile dostaniemy za butelki i puszki?

Kaucja ma zostać dopiero określona w rozporządzeniu. O konkretnych kwotach na razie się nie mówi, ale nie powinny przekraczać kilkudziesięciu groszy za sztukę.

Uchwała przewiduje też, że producenci wprowadzający do systemu produkty w opakowaniach wymienionych powyżej, będą zobowiązani do uzyskania określonych prawem poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów z opakowań. Docelowo producenci mają odbierać 90% opakowań ze szkła i tworzyw sztucznym, które wprowadzili na rynek. Jeśli to się im nie uda, zapłacą tzw. opłatę produktową.

Co ważne: przedsiębiorcy będą mogli korzystać z systemu odbierania opakowań i odpadów w sklepach, ale będą mogli też tworzyć własne systemy zbierania odpadów i wydawania kaucji. Przykładem będzie możliwość instalowania specjalnych automatów do odbioru butelek czy puszek. Jak wyjaśniał wiceminister klimatu i środowiska:

Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć się wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi

 

Niestety, niektórzy podkreślają, że proponowany w Polsce system nie koncentruje się na lepszym i bardziej ekonomicznym obrocie surowcami, ale na pieniądzach, które mają zasilić budżet: z pieniędzy konsumentów i producentów, na których przerzucone zostaną kolejne obowiązki. Całość, chociaż może być opisywana w kategoriach troski o środowisko jest więc już teraz silnie krytykowana, w szczególności przez producentów wytykających wady proponowanych rozwiązań.

System na razie jest jeszcze uzgadniany, ale docelowo ma być wprowadzony już w 2023 roku. Nie wszystkie regulacje związane z systemem kaucyjnym będzie jednak obowiązywało od początku, dla niektórych przewidziano nawet 2-letni okres przejściowy.

 

Źródło info: UM w Bieczu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Business Insider, bankier.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12