Królowa Elżbieta II nie żyje
Urodziła się w rodzinie królewskiej 21 kwietnia 1926 w Londynie jako córka późniejszego króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon. Co ciekawe mała Elżbieta wcale nie była wychowywana na przyszłą królową, ponieważ jej ojciec był młodszym z synów Jerzego V. Następcą tronu został więc na początku starszy z braci, Edward VIII Windsor. Ten jednak po pewnym czasie abdykował, by móc spędzić resztę życia z ukochaną kobietą, a jednocześnie rozwódką: Wallis Simpson. Ten skandal obyczajowy doprowadził do tego, że linia sukcesji przeszła z Edwarda na jego młodszego brata: Jerzego.
Ten zaś miał już dwie córki, a to powodowało, że to właśnie mała Elżbieta, niemal z dnia na dzień stanęła w centrum wydarzeń, jako przyszła królowa.
Całe życie królowej Elżbiety można opowiadać anegdotami. To historia niezwykłej dziewczyny, która od najmłodszych lat cechowała się pewną powściągliwością i klasą, której nie sposób się nauczyć. To właśnie ten element spowodował, że bardzo młoda i piękna kobieta doskonale sprawdziła się jako władczyni. A nie miała łatwego zadania, ponieważ śmierć jej ojca przyszła dość niespodziewanie, czyniąc z Elżbiety pierwszoplanową postać łączącą miliony ludzi na całym świecie pod jej właśnie berłem.
Panowanie królowej Elżbiety należało do jednych z najdłuższych w historii. Osobiście znała więc wiele osób, które – jak np. Winston Churchill obecnie wymieniamy jednym tchem pośród najważniejszych postaci historycznych. Widziała wielkie przemiany świata polityki, gospodarki, sama doświadczyła wojny, udzielając się w jej czasie jako aktywna, pracująca, wówczas jeszcze księżniczka.
Znana była z miłości do swoich psów i miłośniczka wyścigów konnych. Uwielbiała także samodzielne prowadzenie samochodów. Była charyzmatyczna, chociaż kontakty z nią przepełniała etykieta. Skostniałe i krytykowane przez niektórych reguły czyniły jednak z królowej Elżbiety uosobienie majestatu, z którym chciała być kojarzona jako władczyni. Każdy jej gest, każde ubranie, czy zachowanie podlegało ścisłej kontroli. To powodowało, że w komentarzach na temat rodziny królewskiej często pojawiało się określenie firma. Rodzina królewska właśnie tak jest często postrzegana, jako szczególna marka o wielowiekowej tradycji, która w realny sposób może wpływać na nastroje społeczne i podtrzymywanie pewnej unikatowej kultury.
W 2022 roku królowa Elżbieta II obchodziła platynowy jubileusz: 70-lecie władania Zjednoczonym Królestwem. Uczyniło ją to jedną z najdłużej panujących, znanych nam koronowanych głów.
Dziś zamknął się pewien ważny rozdział w dziejach ludzkości.
Napisz komentarz
Komentarze