Problemy zdrowotne wielu osób mogą się nasilać przez podstępne B(a)P
W informacji dostępnej >>>na stronie rządowej związanej z kontrolą jakości powietrza czytamy, że prawie 2,5 mln osób jest potencjalnie narażonych na niekorzystne oddziaływanie benzo(a)pirenu (B(a)P) zawieszonego w powietrzu, w pyle PM10. Jest to wniosek, który popłynął do nas na podstawie analizy wyników pomiarów zawartości tej substancji na wielu stacjach pomiarowych w Małopolsce, w tym stacji położonej w Gorlicach przy ul. Krasińskiego.
W związku z tym szczególnie narażone będą osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (szczególnie osoby z niewydolnością serca i chorobą
wieńcową), osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (w szczególności chorzy na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), najstarsi i najmłodsi członkowie naszej społeczności, kobiety w ciąży oraz osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową i ozdrowieńcy.
Obecność B(a)P w pyle zawieszonym w powietrzu może wpływać na zdrowie nas wszystkich, w szczególności poprzez pogorszenie się naszego samopoczucia. U osób wymienionych powyżej, mogą pojawić się silniejsze dolegliwości. Osoby zmagające się z chorobami serca mogą czuć znużenie, ból w klatce piersiowej, brak tchu. W przypadku przewlekłych chorób układu oddechowego prawdopodobne jest nasilenie się odczuwanych dolegliwości ze względu na wpływ B(a)P. W szczególności problematyczny może być kaszel i poczucie dyskomfortu w klatce piersiowej. B(a)P może także powodować nasilenie się objawów astmy.
W przypadku wystąpienia powyższych problemów zalecana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Jak rozwiązać problem?
Pośród zaleceń profilaktycznych znajduje się m.in. propozycja prowadzenia akcji edukacyjnych i informacyjnych, w szczególności tych kierowanych do uczniów i ich opiekunów. Jak czytamy dalej w komunikacie:
Działania określone przez Zarząd Województwa w Programach ochrony powietrza: informowanie o zagrożeniu złą jakością powietrza, bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza.
To zadanie realizowane jest regularnie m.in. poprzez kontrolę jakości powietrza na czujnikach. Jeśli pomiary wskazują na wysoki stopień zanieczyszczenia, pojawiają się odpowiednie komunikaty z zaleceniem ograniczenia aktywności na świeżym powietrzu. Widowiskową akcją związaną z badaniem jakości powietrza była też akcja >>>Sztuczne płuca stanęły na gorlickim Rynku. Czy przekonają nieprzekonanych? Miała ona zachęcać m.in. do wymiany pieców grzewczych na bardziej ekologiczne.
Przewidywany czas występowania zagrożenia opisanego w aktualnym komunikacie określono na czas od 29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To oznacza, że już teraz powinniśmy pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy faktycznie redukować poziom zanieczyszczenia powietrza, który zgodnie z treścią komunikatu jest spowodowany:
Emisją z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym i wzmożonym ruchem samochodów.
Mamy maj, robi się ciepło. To idealny czas, by zaplanować odpowiednią strategię grzewczą na kolejny okres jesienno-zimowy. To także moment, w którym możemy zrezygnować z wygody samochodu na rzecz wygody i przyjemności płynącej z jazdy rowerem. Jeden spacer więcej może nie tylko wzmocnić nasz organizm, ale także ograniczyć ilość emitowanych spalin. Nie wspominamy już nawet o galopujących cenach paliw – spacer bądź wycieczka rowerowa to także oszczędność!
Seria prostych zmian może poprawić nie tylko nasze zdrowie, ale pomóc także tym osobom, które są najbardziej narażone na kolejne problemy, a same nie mogą już wiele z tym zrobić.
Pełną treść komunikatu w sprawie B(a)P możecie przeczytać TUTAJ
Awaria na stacji w Szymbarku
Dodatkowo na stronie Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Krakowie pojawił się komunikat o awarii w Szymbarku:
Informujemy, że brak pomiarów SO2 na stacji w Szymbarku i w Skawinie spowodowany jest awarią miernika.
Awaria zostanie usunięta w możliwie jak najkrótszym czasie.
Źródło info: powietrze.gios.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze