Mowa o Pełni Kwiatowego (Krwawego) Księżyca – pierwszym w roku 2022 pełnym zaćmieniu księżyca, w Polsce widocznym jako zaćmienie częściowe. Z tej okazji NASA przygotowała transmisję live.
Kiedy mamy do czynienia z zaćmieniem księżyca?
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc (w tej kolejności) znajdują się w jednej linii, a znajdująca się pośrodku Ziemia rzuca cień na swojego naturalnego satelitę. Skąd jednak towarzysząca zjawisku czerwień?
Wszystko za sprawą tzw. refrakcji – załamania światła, do którego dochodzi, gdy to przechodzi przez ziemską atmosferę. Obecny w niej pył dodatkowo je rozprasza, oddziałwując na barwę widzialnego Krwawego Księżyca.
Krwawy Księżyc widoczny z Polski
Oglądać będzie go można przez kilka godzin – począwszy od 03:32 aż do finału o 08:51 czasu polskiego. Do kulminacji wrażeń dojdzie zaś o godzinie 06:13.
Na stronie NASA można zobaczyć, jak będzie wyglądał Księżyc podczas tego zjawiska.
Psst! Want to see a total lunar eclipse? Watch #NASAScienceLive on May 15 when Earth sneaks between the Moon and the Sun.
— NASA (@NASA) May 13, 2022
No matter where you are, or if your skies are clear, you can watch with us and @NASAMoon experts ready to answer your questions: https://t.co/oA5JWRRMx1 pic.twitter.com/Dcj9LG4aaJ
Napisz komentarz
Komentarze