Jeśli macie problem z alergiami pokarmowymi i swoje wypróbowane marki, sprawdzajcie regularnie skład produktów, które nigdy nie budziły dotąd Waszych wątpliwości. Ze względu na brak dostaw istotnie mogą zmieniać się składy wypróbowanych już przez Was produktów.
Wszystko przez wojnę na Ukrainie
Ograniczenia, a nawet brak dostaw niektórych artykułów spożywczych, w szczególności oleju słonecznikowego i innych olejów roślinnych jest ogromnym wyzwaniem dla producentów, którzy korzystali z łańcucha dostaw sięgającego Ukrainy. Coraz większe są też braki surowców i składników do produkcji niektórych artykułów spożywczych. To powoduje, że jeśli producenci nie są w stanie szybko znaleźć nowych źródeł pozyskiwania tych produktów, aby nie kończyć produkcji, muszą zmieniać składy produktów.
Zmieniać może się nie tylko jakość niektórych towarów, ale także sposób informowania konsumentów o zaistniałej sytuacji uzasadniającej zmianę.
Rozwiązania tymczasowe
W związku z wyjątkowym charakterem obecnej sytuacji i niemożliwą obecnie do przewidzenia przyszłą dostępnością niektórych surowców, wprowadzono pewną zmianę. Przedsiębiorcy branży spożywczej mogą korzystać z tymczasowych sposobów informowania konsumenta w zakresie zaistniałych zmian składu produktów. Może to nastąpić tylko w sytuacji, w której brak lub niedobór surowców jest związany bezpośrednio z prowadzonymi na terenie Ukrainy działaniami zbrojonymi.
Warunkowo dopuszczono nowe, czasowe sposoby informowania konsumenta o zmianie składu produktów. Kluczem jest umiejętność udowodnienia przez producenta, że określona zmiana wynika wprost z ograniczonej dostępności surowców, związanej z sytuacją za naszą wschodnią granicą.
Jak czytamy na stronie GIS:
Informacja o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji muszą być zawsze zamieszczone na opakowaniu lub na załączonej do niego etykiecie (naklejka (sticker) lub inna forma nadruku bezpośrednio na opakowaniu/etykiecie).
Więcej informacji w tej sprawie znajduje się w Komunikacie na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych >>>TUTAJ
Źródło info: GIS
Napisz komentarz
Komentarze