Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Statystyki krzyczą: samobójców przybywa

Podziel się
Oceń

Jeden z listów pożegnalnych człowieka, który skutecznie targnął się na życie skacząc ze słynnego mostu wydaje się bardzo wymowny. Pisze on, że idzie przejść przez niesławny most - jeśli po drodze uśmiechnie się do niego choć jedna osoba, nie skoczy.

Na świecie istnieje kilka lokalizacji, które przyciągają wielu ludzi, którzy z różnych względów postanawiają targnąć się na własne życie. Obok japońskiego lasu Aokigahara na szczycie listy znajduje się Most Golden Gate. Cud inżynierii, który swoją popularność zawdzięcza także samobójcom, którzy bardzo chętnie go nawiedzają. Znaki ustawione przy wejściu na most wskazują, że "jest nadzieja", a pod numerem telefonu alarmowego czekają osoby, które czekają z wyciągniętą dłonią, z pomocą.

Bezskutecznie. Co roku na moście tym swoje życie decyduje się zakończyć od 30 do 40 osób, a statystyki w tym zakresie rosną.

Niestety, zwiększająca się ilość samobójców to także problem Polski.

Kim jest polski samobójca?


 


GUS opublikował na początku września statystyki za rok ubiegły, wskazując jakie są najczęściej powody podejmowania prób samobójczych przez ludzi w Polsce.

Łącznie w Polsce podjęto prawie 10.000 prób samobójczych odnotowanych w statystykach, z czego ponad 5400 zakończyło się zgonem.

Małopolska jest w tym przypadku na niechlubnym, III miejscu w zakresie ilości podjętych prób (1029). W porównaniu z innymi regionami Polski, w Małopolsce skuteczność tych prób była  ostatecznie niewielka - zgonem zakończyły się 443 próby.

Najczęściej próby samobójcze podejmowali mężczyźni, mieszkańcy miast. Najczęściej samobójstwa popełniano przez powieszenie się lub rzucenie się z wysokości.

Przyczyna zamachu

Niemal w co trzecim przypadku, jako przyczynę zamachu samobójczego wskazano chorobę psychiczną, a w drugiej kolejnosci chorobę przewlekłą lub trwałe kalectwo. Do zamachów samobójczych dochodziło także na tle nieporozumień rodzinnych, rzadziej zawodów miłosnych czy problemów szkolnych. W niemal co 10 sytuacji, zamach na życie pojawiał się w związku ze złą sytuacją materialno-ekonomiczną bądź nagłą utratą źródła utrzymania.
Statystyki pokazują jednak, że niejednokrotnie współwystępuje ze sobą kilka wskazanych przyczyn jednocześnie.


 

 


Żonaci mężczyźni lub zamężne kobiety, w wieku 30-49 lat, najczęściej pracujące lub pobierające rentę/emeryturę.

Tak wedle danych przedstawia się profil potencjalnego samobójcy.

Faktycznie jednak na swoje życie targnęli się zarówno najmłodsi jak i nastarsi: nastolatkowie, osoby w kwiecie wieku i starsi ludzie. Nie miał znaczenia poziom ich wykształcenia czy stan cywilny. W zdecydowanej większości przypadków nie udało się ustalić ich stanu świadomości w momencie zamachu samobójczego.

W tle pojawia się jednak prawdopodobna dla wielu przypadków teza: depresja.

Uśmiech mógł uratować przed zgonem

Prawdopodobnie gdybyśmy mieli świadomość tego, że nasz uśmiech może uratować czyjeś życie, uśmiechalibyśmy się chętniej i częściej.

To jednak nie reguła. List pozostawiony przez jednego z samobójcę z mostu Golden Gate może być wyjątkowym. Mówi nam jednak o czymś niezwykle istotnym.

Nawet najprostszy wyraz serdeczności, okazanie wsparcia, nie odrzucanie osoby nam najbliższej - wszystko to może spowodować, że osaczające ją myśli odejdą.
To właśnie "samotność w tłumie" najczęściej może powodować poczucie beznadziei i braku wsparcia, powoduje, że człowiek nie widzi szansy na poprawę swojej sytuacji, niezależnie od wysiłku jaki w to włoży.

Miejmy oczy szeroko otwarte - oni są wśród nas. Potencjalny samobójca nie ma żadnych szczególnych cech: może być mężczyzną i kobietą, osobą młodą i bardzo starą, uśmiechniętą(!) i stonowaną w reakcjach. Najważniejsze jednak, że może być osobą bardzo nam bliską.

Depresja jest chorobą - wymaga specjalistycznego leczenia.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie osobiście, nie wahaj się. Istnieje wiele osób, które pomogą nie tylko w krytycznej sytuacji, ale wesprą i będą asystować Ci w czasie całego procesu leczenia choroby.


 

 


 

dane: GUS
foto: pixabay


Napisz komentarz
Komentarze
Redakcja haloGorlice 15.11.2017 11:09
Odebraliśmy wiadomość, czekamy na kolejną. Dziękujemy Pani za miłe słowa i zaufanie.

Redakcja haloGorlice 14.11.2017 20:10
Bardzo prosimy o trzymanie się tej nadziei. Pani komentarz jest tutaj bardzo dobrze widoczny i pokazuje, że ludzie, których dręczą mroczne myśli są naprawdę bardzo blisko. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie w tych zmaganiach. Jeśli możemy pomóc (np. podpowiedzieć gdzie w konkretnej sytuacji szukać wsparcia i pomocy), prosimy o wiadomość lub telefon, postaramy się pomóc jak umiemy (ewentualny komentarz z prośbą o konkretną pomoc nie zostanie opublikowany, ale odpowiemy na niego - prosimy wtedy o pozostawienie kontaktu).

Smutna 14.11.2017 17:23
Sama przezywam teraz trudny okres mojeo życia, dotknęło mnie coś czego nigdy bym się nie spodziewała, ze mnie może coś takiego spotkać. Również i nie obyło się bez skrócenia swojego cierpienia. W tym wszystkim najgorsze jest ocenianie innych ludzi, że jest się głupim. Nikt nigdy nie powinien oceniać samobójców przez pryzmat głupców. Ja już wiem to sama po sobie, cierpię nadal i gdyby nie jeden powód który trzyma mnie przy życiu to raczej bym tego komentarza nie pisala a jest num iskierka nadziei, że może jednak się jeszcze wszytko ułoży, że jeszcze może będzie dobrze...

Gerwazy 14.11.2017 14:44
Im więcej samobójców, tym mniej samobójców

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.