Miejscowość rozwija się gospodarczo i oferuje różnorodne możliwości prowadzenia ścieżki zawodowej. Do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca Gorlice? Jak szybko znaleźć etat w tym mieście? Oto garść aktualnych informacji na temat lokalnego rynku zatrudnienia.
Praca w Gorlicach – jak zacząć szukać pracy?
Panuje opinia, że szukanie pracy jest stresujące i trudne. Żeby takie nie było, warto się do poszukiwania nowej posady dobrze przygotować. Na początek dobrze jest poznać sytuację na rynku pracy w miejscowości lub okolicy, w której chcemy się zatrudnić. To pozwoli na realną ocenę indywidualnych notowań na rynku pracy i ewentualnie podjęcie właściwych kroków, by te notowania nieco poprawić.
Osoby szukające pracy w Gorlicach, ogólnie rzecz ujmując, są w niezłej sytuacji. Bezrobocie w powiecie nie jest wysokie – w lutym 2022 r. stopa bezrobocia była tu na poziomie krajowym, czyli 5,5%. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie pracodawców, w 2022 r. w powiecie gorlickim notuje się deficyt:
- diagnostów samochodowych,
- inżynierów budownictwa,
- kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- kierowników budowy,
- lekarzy,
- nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
- operatorów obrabiarek skrawających,
- pielęgniarek i położnych,
- psychologów i psychoterapeutów,
- samodzielnych księgowych.
Z drugiej strony na gorlickim rynku zatrudnienia jest zbyt wielu szukających pracy ekonomistów, pomocy kuchennych, pracowników administracyjnych i biurowych oraz pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych (zgodnie z Barometrem zawodów 2022).
Jeśli wykonujemy jeden z zawodów nadwyżkowych, warto pomyśleć o nabyciu nowych umiejętności, podniesieniu kwalifikacji czy też przebranżowieniu. Bezpłatne szkolenia i kursy zawodowe oferuje urząd pracy. PUP Gorlice może także przyznać dofinansowanie na naukę lub otworzenie własnej działalności gospodarczej – warto sprawdzić te opcje.
W czasie poszukiwania pracy potrzebne są nam dokumenty aplikacyjne. Nie odkładajmy przygotowania profesjonalnego CV na później. Jeśli nasz dotychczasowy życiorys zawodowy ma już kilka lat, warto go odświeżyć – nie tylko uzupełnić informacje, ale też np. zmienić szatę graficzną na bardziej nowoczesną czy dodać aktualne zdjęcie. Pamiętajmy też, że obecnie w CV powszechnie zamieszcza się tzw. profil zawodowy, czyli kilka zdań podsumowujących ścieżkę kariery, obrazujących cele zawodowe – zdecydowanie warto dodać taki element do curriculum vitae.
Jak szukać pracy? Przede wszystkim korzystając z dobrego źródła ofert pracy Gorlice.
Oferty pracy Gorlice – gdzie znaleźć atrakcyjne ogłoszenia o pracę?
Dobre źródło to takie, które jest bezpieczne oraz daje dostęp do bardzo wielu ogłoszeń. Warunki te spełnia profesjonalny portal rekrutacyjny, np. praca.pl. Znajdziemy tam kilkaset ogłoszeń typu praca Gorlice i okolice, a każde z nich jest aktualne i zweryfikowane (nie ma więc niebezpieczeństwa natknięcia się na oszusta próbującego wyłudzić dane lub pieniądze). Za pomocą portalu można bezpośrednio wziąć udział w rekrutacji, stworzyć CV, ustawić job alert czy przeliczyć wynagrodzenie w kalkulatorze brutto-netto. Warto sprawdzić te opcje.
Ogłoszenia znajdziemy też w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gorlicach. Możemy odwiedzić go osobiście (ul. Józefa Michalusa 18, 38-300 Gorlice), zadzwonić i umówić się na spotkanie z doradcą (tel. 18 353 55 20) lub sprawdzić oferty przez internet. Znajdują się one w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Kolejnym źródłem licznych ogłoszeń są grupy dedykowane pracy w mediach społecznościowych. Przeglądając zamieszczane tam anonse, zachowajmy ostrożność. Zanim wyślemy CV lub podamy swoje dane osobowe – sprawdźmy, czy mamy do czynienia z legalnie działającą firmą.
Oferty znajdziemy również bezpośrednio na stronach pracodawców. Szukajmy informacji w zakładkach typu Kariera, Praca, Dołącz do zespołu itp. Dobrym pomysłem jest zrobienie listy pracodawców, u których chcielibyśmy się zatrudnić i co jakiś czas odwiedzanie ich witryn. W przypadku braku rekrutacji możemy też wysłać podanie o pracę.
Napisz komentarz
Komentarze