W Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Gorlicach w 2021 roku zatrudnionych było:
- 4 lekarzy weterynarii,
- 3 inżynierów zootechników
- 2 pracowników administracyjno-biurowych.
Kontrole, decyzje, kontrole sprawdzające
Łącznie w Inspektoracie przeprowadzonych zostało niemal 30 tys. czynności inspekcyjnych (29 998). W związku z tym nałożonych zostało 17 mandatów karnych. Podejmowano współpracę z siedmioma lekarzami prowadzącymi prywatne lecznice weterynaryjne.
Inspektorat obejmuje nadzorem osiem zakładów przetwórstwa mięsnego, siedem punktów skupu dziczyzny. Dużo uwagi poświęca się w naszym regionie także przemysłowi mleczarskiemu. Nadzorem objęte są w tym obszarze dwa zakłady mleczarskie, dwadzieścia punktów odbioru mleka i niemal siedemset (678) gospodarstw, sprzedających mleko. Jedno gospodarstwo prowadzi sprzedaż bezpośrednią mleka z dwóch mlekomatów.
W sezonie pastwiskowym nadzorowane są też dwie bacówki wypasające owce z Podhala i produkujące na miejscu bundz, żętycę i serki wędzone.
Inspektorat kontroluje też sześć farm drobiu i dwadzieścia dziewięć podmiotów zajmujących się sprzedażą bezpośrednią miodu, jaj i nieoskórowanych tusz zwierząt łownych. Kontrolami objęte są też podmioty (łącznie 39) prowadzące działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Wścieklizny nie stwierdzono
W 2021 roku nie został odnotowany żaden przypadek wścieklizny u zwierząt w naszym powiecie. Podejmowano jednak szereg działań profilaktycznych. Przeciwko wściekliźnie zaszczepiono:
- 11 908 psów
- 272 koty
- wyłożono też 1 890 dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów
Grypa ptaków w powiecie gorlickim
W 2021 roku w powiecie gorlickim po raz pierwszy stwierdzono wystąpienie ognisk grypy ptaków. Było ich łącznie 7, w tym trzy ogniska, które pojawiły się w obrębie komercyjnych ferm drobiu. Jedno ognisko pojawiło się w podmiocie, który zajmuje się odchowem i sprzedażą drobiu. Trzy pozostałe ogniska grypy ptaków wystąpiły w gospodarstwach przyzagrodowych.
Ze względu na stwierdzone zagrożenie do utylizacji przeznaczono łącznie 25 707 sztuk drobiu i 5 408 sztuk jaj.
Inne działania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach
Dział bezpieczeństwa żywności przeprowadził w roku 2021 ponad 500 kontroli (534), które poskutkowały wydaniem 85 decyzji administracyjnych.
Przeprowadzono 120 kontroli dobrostanu zwierząt gospodarskich. Stwierdzone uchybienia (w łącznej liczbie 16) dotyczyły paszy oraz warunków w jakich przebywały zwierzęta w gospodarstwach.
Do utylizacji przeprowadzanej na terenie powiatu miechowskiego skierowano:
- 193 padłe sztuki bydła
- 237 owiec i kóz
- 8 świń
- 9 koni
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze