Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Nazwa ulicy do zmiany? Proponujcie, uzasadniajcie!

Podziel się
Oceń

Niedawno opublikowaliśmy tekst, w którym poinformowaliśmy o propozycji uhonorowania w Gorlicach prezydenta Ukrainy, Wołodymira Zełenskiego. Tekst nie był żartem, ale kwestia nazywania miejsc, ulic czy obiektów w przestrzeni publicznej pojawia się regularnie.
Nazwa ulicy do zmiany? Proponujcie, uzasadniajcie!

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Zmiana nazwy: czy zawsze potrzebna?

Kwestia nadania ulicom, rondom czy planom imienia lokalnych bohaterów, osób ważnych dla budowania naszej wspólnej tożsamości często budzi emocje. Jak bowiem określić, kto zasługuje na takie wyróżnienie, a które nazwy są wyrazem tylko chwilowych nastrojów, emocji, a po czasie trzeba szukać drogi, by kulturalnie wycofać się z pewnych pomysłów? Uzasadnienie dość łatwo napisać – wzniosłych słów znamy wiele. Nie zawsze jednak znajdujemy odwagę, by pamiętać o ciemniejszej stronie człowieka, która pokazuje, że być może nie powinien on otrzymać konkretnego wyróżnienia.

Zmiana nazwy, która funkcjonuje w obiegu już od lat, bywa trudna. Powiedzmy sobie szczerze: za nadaniem ulicy konkretnej nazwie, nie zawsze idzie szersza wiedza o tym, kim była osoba uhonorowana konkretną nazwą. Nie znamy bohaterów, nie pamiętamy wydarzeń, a nazwa ulicy bądź placu staje się określeniem neutralnym, które wiąże się z konkretnym wyobrażeniem miejsca: skrzyżowania, lokalizacją ulubionego sklepu. Może jeszcze daleko nam do sytuacji, w której zaakceptowalibyśmy koncepcję nazywania kolejnych dróg, ścieżek i alei po prostu numerami.

Wybieranie kolejnych nazwisk i wydarzeń dla nowych miejsc wydaje się być zadaniem coraz bardziej kontrowersyjnym.

 

Kogo uhonorować: wybór zawsze kontrowersyjny

Wybór nazwy klasycznej, związanej np. w historią państwowości polskiej, prowadzi często do rozmycia się sensu konkretnej nazwy. Ulica 11 listopada, czy ul. 3 maja już istnieją – to powszechnie występujące w całej Polsce nazwy ulic. Co wiemy o wydarzeniach i osobach stojących za kolejnymi nazwami?
Boom na nazywanie obiektów i miejsc nazwiskiem papieża-Polaka pozostawił znaczący ślad na wielu mapach małych i dużych miejscowości. Dziś ta nazwa nie pojawia się już tak często. Oddawanie hołdu kolejnym władcom Polski budzi więcej emocji: nie każdy panujący był dobry, wielu z nich dokonywało rzeczy, których w podręcznikach historii nie znajdziemy. Ich nazwisko nie pojawia się więc i na mapach, by nie wzbudzać kontrowersji.

 

Współcześni bohaterowie: potrzebni, ale niewygodni

Im bliżej współczesności wybieramy, tym większe kontrowersje się pojawiają.

W końcu nie brakuje rozbieżności, a przesycenie naszych rozmów kwestiami politycznymi powoduje, że jeszcze zanim rozpoczniemy merytoryczną rozmowę, możemy się pokłócić. Szkoda czasu, szkoda energii.Czy mamy więc niekontrowersyjnych bohaterów, których można wynieść na przysłowiowy cokół?

Pośród wielu propozycji, które moglibyśmy nazwać uniwersalnymi (powszechnie wykorzystywane nazwiska władców bądź nadawanie miejscom nazw od ważnych dat w historii Polski) pojawiają się propozycje unikatowe: nasze, lokalne.

Świetnym przykładem była Urszula Gruszczyńska-Hermachowa, której nazwisko doskonale znają dzieci (już bez wyjątku dorosłe) gorlickiej Dwójki. Nieistniejąca już szkoła przy placu kościelnym nosiła imię niezwykłej kobiety. Po zamknięciu szkoły, tablica z jej nazwiskiem pozostała, przypominając o niezwykłej historii tego miejsca. Byli uczniowie doskonale też wiedzą, gdzie na cmentarzu parafialnym mogą znaleźć grób patronki szkoły.

Czy warto przypomnieć tę postać zmieniając nazwę którejś w miejskich ulic? A może wybudowana w przyszłości trasa będzie nosiła to nazwisko?

Pod rozmową na temat nazwy dla łącznika ul. Stróżowskiej i Hallera pojawiło się nazwisko Józefa Smoluchowskiego, także niezwykłego człowieka, także godnego wyróżnienia. Czy to właśnie ten kierunek powinniśmy wybrać nadając nowe bądź zmieniając stare nazwy?

 

Które nazwy pozostały tylko z przyzwyczajenia?

Odświeżenie nazw ulic to oczywiście istotne koszty administracyjne, m.in. wymiana dokumentów, tablic informacyjnych. Co do tych ostatnich trzeba przyznać, że to inwestycja, od której nie uciekniemy. Wiele blaszek z białymi napisami na niebieskim tle i tak już wypłowiało. Czy przyszedł więc czas na długo oczekiwane zmiany? Które nazwy ulic mogłyby zostać zmienione? Może upływ czasu zmienił znaczenie pewnych osób i wydarzeń? Być może niektóre nazwy nigdy nie powinny zostać nadane, a inne powinny pojawić się już dawno?

Dajcie znać!


Napisz komentarz
Komentarze
może któryś 05.04.2022 21:22
17 września 1939, głównodowodzący Armii Czerwonej Ukrainiec Kliment Woroszyłow, dowodzący Frontem Ukraińskim Ukrainiec Siemion Timoszenko. Katyń, główny planista i organizator Zbrodni Katyńskiej, Ukrainiec Piotr Soprunienko, szef wydziału NKWD od Spraw Jeńców Wojennych i Internowanych. Zgadza się! Pamiętamy! Także o strażnikach ukraińskich w obozach koncentracyjnych.

lektury 05.04.2022 21:21
Bibliografia: … Jastrzębski Stanisław: Ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich na Polakach na Lubelszczyźnie w latach 1939 – 1947; Wrocław 2007… Komański Henryk, Siekierka Szczepan: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939 – 1946; Wrocław 2004…… Konieczny Zdzisław: Stosunki polsko-ukraińskie na ziemiach obecnej Polski w latach 1918 – 1947; Wrocław 2006…. Korman Aleksander , „Ludobójstwo OUN-UPA na ludności polskiej - Wrocław 2003. Siekierka Szczepan, Komański Henryk, Bulzacki Krzysztof: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939 – 1947; Wrocław 2006…. Siekierka Szczepan, Komański Henryk, Różański Eugeniusz: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939 – 1946; Wrocław, bez daty wydania, 2007…. Siemaszko Władysław, Siemaszko Ewa: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 – 1945; Warszawa 2000… Sowa Andrzej L.: Stosunki polsko-ukraińskie 1939 – 1947; Kraków 1998…. Wyspiański Józef: Barbarzyństwa OUN-UPA. Lubin 2009…. Żurek Stanisław.: Ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich dokonane na Polakach w Polsce południowo-wschodniej w latach 1939 – 1948”; Wrocław 2013…. Edward Laskowski OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - Nasz dom utracony na kresach wschodnich. Rakoniewice 2017. Mirosław Tryczyk " Miasta śmierci " …….

.... 05.04.2022 20:25
A najlepiej to już całkiem zróbcie z nas sama Ukrainę jakiś obłęd tak jak ktoś napisał ul Jana Pawła II nie ma a wy ul zelenskoego chcecie z całym szacunkiem pomagać trzeba i wiadomo że wojna straszna jest tragedia ale nie popadajmy w jakąś skrajność... Ukraińcy mają stawkę dzienna 55 zł a my niektórzy mamy ok 30 zł na dzień i musimy utrzymać z tego swoje rodziny co ten zelenski dla gorlic zrobił żeby już jego nazwa ulice honorować ludzie opamietajcie się... Bo za niedługo Polska nie będzie Polska tylko Ukrainą.....

Podpis 06.04.2022 08:24
Kto i gdzie ma stawkę 30 złotych? Za siedzenie w domu od xx lat i na bezrobociu czy w ***? Póki co jest mówione o 40 złotych dla zwykłych ludzi, którzy pomagają oraz było 95 dla Ptak expo, których Radziwiłł tak uhonorował nie wiadomo za co.

,,,,,,, 06.04.2022 10:39
ty nie czekaj na 30zł tylko idż do pracy nierobie na socjalu

GorgonZol 05.04.2022 19:55
Rynek miejski powinien być znany jako Rynek Ubóstwa. Chyba nawet żule emigrują do wiekszych miast...

robol 05.04.2022 15:48
koło rafinerii zmienić ul.Wyszyńskiego na ul.7 złodziei

Podpis 05.04.2022 15:45
Ewidentnie ktoś ma skwarki w dpie i go ciągle nosi. Jedyny sensowny powód do jakiś zmian to porządkowanie numeracji etc.

zcas 05.04.2022 15:33
Coraz lepiej . Ten kraj leci na dno !

Ver 05.04.2022 13:37
POroniony POmysł

MrRed 05.04.2022 12:19
jak ide ul. Wróblewskiego, to zawsze mysle o nauczycielu chemii. konia z rzędem, kto wie, jakiego wróblewskiego to naprawde jest ulica

T 05.04.2022 13:35
Ja też :-) A ulica jest Waleriana czy Walerego, chyba, to jakaś dawna postać polityczna. Chyba.

HellOKitty 05.04.2022 18:15
to usunąć imię i zostawić ulicę Wróblewskiego :D

KGR 05.04.2022 12:14
Proponuje prawnie usankcjonować zwyczajową nazwę ulicy siedmiu złodziei

tralala 05.04.2022 12:00
Niech radni zapłacą z własnej kieszeni mieszkańcom za koszty poniesione w związku z wymianą dokumentów. Wtedy skończy się durne szafowanie cudzymi pieniędzmi.

?? 05.04.2022 11:32
Ulicy Jana Pawła 2 nie macie a nazwiska jakiegoś ukrainca chcenie zrobić a może by tak rynek imienia Bartusiowej

Mateusz 05.04.2022 11:04
Kolejna nowa ulica w Gorlicach powinna mieć nazwę ks. Władysława Gurgacza - męczennika za wiarę i Ojczyznę, silnie związanego z naszym regionem

Betti 05.04.2022 10:25
Są to po co zmieniać nazwy?dalej mówi się np przychodnia na Hanki Sawickiej jest wiele ważnych spraw w mieście

Rozsądny 05.04.2022 11:40
Zmiana nazwy, to oznacza, wymianę tablicy (ktoś zarobi) wymianę lub aktualizacje map (ktoś zarobi) dla ludzi mieszkających oznacza wymianę dowodów (ktoś zarobi).

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12