Rodzice, zarówno ci ubiegający się o objęcie dziecka opieką w instytucji opieki, jak i ci, których dzieci już chodzą do żłobka czy klubu dziecięcego powinni dopełnić kilku formalności.
Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi chodzić do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu opiekunów. Dziecko musi być również wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna.
Trzeba więc przekazać dane swoje i dziecka placówce, do której uczęszcza dziecko.
Świadczenie „żłobkowe” mogą otrzymać:
- dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie,
- dzieci pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym;
- dzieci w wieku pd ukończeniu 12. miesiąca życia i przed ukończeniem 36. miesiąca życia
Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przysługuje na dziecko, na które ZUS nie przyznał rodzinnego kapitału opiekuńczego. Za ten sam okres można otrzymać albo dofinansowanie, albo rodzinny kapitał opiekuńczy. Wniosek, tylko elektroniczny, można będzie złożyć do ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank, jeśli uruchomi tę usługę.
Wsparcie wyniesie maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywać tutaj kryterium dochodowe.
Pieniądze nie trafią jednak do kieszeni rodziców, lecz zostaną przekazane bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem. Do opłaty rodzica za pobyt dziecka w danym miejscu, objętej dofinansowaniem, nie będzie się wliczać opłata za wyżywienie.
Materiał nadesłany: ZUS
Napisz komentarz
Komentarze