Miejmy nadzieję, że tutejsze rozważania i informacje będą jedynie wpisem potrzebnym tylko w sferze teorii, mówiąc o sytuacji, w jakiej znalazła się Polska. Agresja Rosji na Ukrainę, naszego bezpośredniego sąsiada, obniżyła znacznie poziom bezpieczeństwa w regionie.
Nic więc dziwnego, że rozgorzała dyskusja na temat obronności kraju i jego zdolności bojowej w obliczu realnego konfliktu zbrojnego.
Gdyby działania wojenne rozprzestrzeniły się dalej w kierunku zachodnim, zagrożony byłby cały kraj, nasze miasto również. Czy jesteśmy jako miasto zabezpieczeni na taką ewentualność? Takie pytania m.in. pojawiły się na profilu „Gorlice – legendy miejskie”.
Gorlickie schrony/bunkry. Luźne przemyślenia o obronie cywilnej miasta, gdyby aktualnie doszło do konfliktu zbrojnego, w którym jedną ze stron jest Polska.
(...)
Teoretycznie Gorlice leżą na marginesie historii. Małe powiatowe miasto wydaje się być zapomniane przez resztę Polski. Wielki świat w ciągu ostatnich 30 lat słyszał o nas zaledwie kilka razy.
(...)
Gdy redukowano liczebność załogi Fabryki Maszyn, gdy upadła Rafineria Glimar i Rutkowski Patrol zrobił zajazd w celu jej odbicia oraz gdy w telewizji głośno było o dziecku wrzuconym w wózku do wzburzonej rzeki Ropy.
Postanowiliśmy skonfrontować zawarte tu informacje z aktualnym stanem faktycznym dotyczącym schronów w Gorlicach. O schrony w Gorlickiem zapytaliśmy Jana Kaszczaka z UM w Gorlicach:
Miasto nie dysponuje żadnymi pomieszczeniami, które można w tym momencie zaliczyć jako schron lub ukrycie.
Pomieszczenia, które kiedyś miały taki status i były przeznaczone do takich celów, zostały przejęte na mocy ustawy, przez wspólnoty mieszkaniowe – mówi Jan Kaszczak z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Mowa tu o czterech lokalizacjach w centrum miasta, dwóch przy ul. Wróblewskiego, jednej przy 3 maja i jednej przy ul. Cichej, które obecnie są własnością wspólnot mieszkaniowych.
Wszystkie procedury postępowania w razie wystąpienia zagrożeń w czasie pokoju są zawarte w planie zarządzania kryzysowego i planie obrony cywilnej, natomiast procedury w warunkach bezpośredniego zagrożenia państwa i w czasie wojny zostały ujęte w planie operacyjnym funkcjonowania państwa, który jest dokumentem niejawnym i jest do wglądu osób posiadających poświadczenie bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze